fot. twitter.com

MSZ: z uwagi na pandemię większość środowisk polonijnych odstąpiła od tradycyjnych obchodów Dnia Polonii

Z uwagi na pandemię koronawirusa większość środowisk polonijnych odstąpiła w tym roku od tradycyjnych obchodów Dnia Polonii – poinformowało biuro rzecznika prasowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Resort dodał, że w zależności od sytuacji lokalnej Polonia będzie organizować prywatne Msze święte czy składanie kwiatów.

2 maja od 2002 roku obchodzony jest jako Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Święto zostało ustanowione przez Sejm z inicjatywy Senatu.

MSZ poinformował, że jak co roku przygotowało nagrane życzenia szefa resortu Jacka Czaputowicza, które zostaną wyemitowane m.in. przez telewizję TVP Polonia oraz udostępnione na stronie internetowej MSZ.

Resort zaznaczył, że z uwagi na panującą na świecie pandemię koronawirusa „większość środowisk polonijnych odstąpiła w tym roku od tradycyjnych obchodów Dnia Polonii”.

„Niemniej w zależności od sytuacji lokalnej oraz obowiązujących przepisów epidemiologicznych pewne wydarzenia na pewno będą miały miejsce (np. prywatne Msze święte, składanie kwiatów pod pomnikami itp.), przy czym część wydarzeń zostanie zorganizowana wirtualnie” – dodał MSZ.

Resort przypomniał także o konkursie dla dzieci i młodzieży ogłoszonym pod nazwą „Moje najciekawsze spotkanie z Polską online”, które wirtualnie ma przypominać o święcie Polonii.

MSZ pytany przez PAP o kolejne działania resortu dla Polonii w związku z pandemią koronawirusa przypomniał o dwóch akcjach skierowanych do Polonii – „[Polonia4Neighbours]” i „[Polska w Twoim domu]„.

Akcje są finansowane m.in. ze środków na działalność polonijną Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą i dotyczą np. wsparcia w zakresie szycia maseczek czy odzieży ochronnej oraz przygotowania paczek żywnościowych, udzielania wsparcia psychologiczno-prawnego (np. poprzez infolinie z udziałem lekarzy i prawników) oraz prowadzenia kampanii informacyjnej (w formie newsletterów czy briefingów).

Resort pytany o to, jakie potrzeby zgłaszają przedstawiciele Polonii odparł, że jest to m.in. chęć podtrzymania możliwości nauki języka polskiego w sytuacji, w której szkoły w większości krajów na świecie, w tym szkoły polonijne zostały zmuszone do kształcenia zdalnego.

MSZ dodał, że dużą część udzielanego przez resort wsparcia na działania edukacyjne w języku polskim prowadzona jest w ramach wspomnianej akcji „Polska w Twoim domu”. W związku z tą akcją resort przygotował m.in. specjalną ofertę dostępnych w sieci, bezpłatnych inicjatyw edukacyjnych realizowanych przez polskie instytucje czy organizacje pozarządowe.

PAP/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl