PAP/Łukasz Gągulski

Nowe wytyczne w walce z pandemią

Nie wrócimy do świata sprzed epidemii koronawirusa, nie bez szczepionki – powiedział minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski. Nie wiadomo, jak długo potrwa obecny stan, dlatego rząd uchylił część społecznych obostrzeń. Jednocześnie, aby zachować bezpieczeństwo i nadal ograniczać rozprzestrzenianie się wirusa, każdy musi nosić na twarzy maseczkę ochronną.

336 nowych przypadków i 28 ofiar śmiertelnych – to czwartkowy bilans epidemii koronawirusa w Polsce.

– My nie wrócimy do czasów sprzed epidemii dopóki nie będziemy mieli szczepionki, ale możliwość korzystania ze sklepów, możliwość korzystania z galerii będziemy sukcesywnie zwiększali, jednak w reżimie sanitarnym. W reżimie sanitarnym ilości osób na przestrzeń handlową – powiedział prof. Łukasz Szumowski, minister zdrowia.

Premier RP Mateusz Morawiecki przedstawił nowe wytyczne, które wejdą w życie 20 kwietnia.

– Po pierwsze, otwarcie lasów i parków. Przy czym nie traktujmy tego jako zaproszenie do niekontrolowanej rekreacji. Po drugie, złagodzone przepisy w handlu. W sklepach do 100 metrów była możliwość obsługi 4 klientów na 1 kasę, a w sklepach powyżej 100 metrów jedna osoba na 15m2, czyli jeżeli w sklepach jest 150 m2, to 10 osób może być obsługiwanych w tym sklepie. Zasada 1 osoba na 15 metrów również będzie obowiązywała w kościołach – zaznaczył Mateusz Morawiecki.

Od czwartku na terenie całego kraju obowiązuje jedno nowe obostrzenie. W miejscach publicznych należy zakryć usta i nos. Można to zrobić za pomocą maseczki lub odzieży.

https://twitter.com/MZ_GOV_PL/status/1250735890181304321

Nakaz nie obowiązuje jedynie dzieci do lat 4 oraz osób, które mają problemy z oddychaniem lub które nie mogą samodzielnie zakryć twarzy.

– Osoby wykonującej czynności zawodowe, służbowe lub zarobkowe w budynkach, zakładach, obiektach, placówkach i targowiskach, o których mowa w ust. 1, pkt. 2, litera B i C, z wyjątkiem osoby wykonującej bezpośrednio obsługę interesantów lub klientów – zaznaczył Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

https://twitter.com/MZ_GOV_PL/status/1250755822696595462

Prezydent Andrzej Duda zainaugurował w czwartek projekt „Polskie Szwalnie”. W ramach akcji ponad 200 szwalni w całej Polsce będzie szyło maseczki.

– Będą to różne rodzaje maseczek i będą w przystępnej cenie. Będą w takiej cenie, że nie będą stanowiły problemu dla portfela przeciętnej polskiej rodziny – podkreślił Andrzej Duda.

Każdego tygodnia powstanie kilka milionów maseczek. Do końca czerwca będzie ich 100 milionów. Nie wiadomo, jak długo potrwa epidemia, dlatego zapasy odzieży ochronnej to dzisiaj podstawa – zaznaczyła minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

– Jak mówi minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski, czekając na szczepionkę, czekając na skuteczną metodę walki z koronawirusem, jeszcze przez wiele, wiele miesięcy, a także nawet poza horyzont jednego roku, te nowe zachowania będą nam towarzyszyć. A zatem maseczki będą potrzebne nam wszystkim, którzy będziemy wychodzić na spacer, korzystać z czasu wolnego, wychodzić do pracy – wskazała Jadwiga Emilewicz.

https://twitter.com/MinRozwoju/status/1250799511519313921

Maseczki można nabyć praktycznie wszędzie. W sklepach, na poczcie, czy stacjach Orlen.

– Te maski od firm Skarbu Państwa jak i również od innych polskich firm, będą pojawiać się na naszych stacjach. W ten sposób będziemy utrzymywać etaty. Będziemy zapinać tę gospodarkę. Będziemy tworzyć taki krwioobieg zamknięty – mówił Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.

Najbardziej narażeni na zakażenie koronawirusem są seniorzy. Do domów pomocy społecznej trafił niezbędny sprzęt – podkreśliła minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

– Również te ośrodki zostały wyposażone w płyny, rękawiczki, w maseczki – wskazała Marlena Maląg.

Badania na obecność koronawirusa przeprowadza obecnie 78 laboratoriów w całej Polsce.

– Badania są wykonywane są na podstawie rekomendacji Światowej Organizacji Zdrowia, która wyraźnie wskazuje, jak powinien być zdefiniowany przypadek kwalifikujący się do wykonywania badań. W tej chwili badania wykonywane są osobom, które na podstawie wywiadu epidemiologicznego wykazują ryzyko kontaktu z osobą, która jest nosicielem koronawirusa – powiedziała Józefa Szczurek-Żelazko wiceminister zdrowia.

Badania przeprowadzane są także osobom z typowymi objawami COVID-19 oraz osobom na kwarantannie. Pracownicy medyczni mają dostęp do testów w pierwszej kolejności. Liczba badanych próbek systematycznie rośnie.

– W niecałą dobę wykonanych w Polsce zostało blisko 11 tysięcy 800 testów. Wracamy więc do tej skali wykonywania testów sprzed okresu Świąt – podał Wojciech Andrusiewicz.

https://twitter.com/MZ_GOV_PL/status/1250748610276470784

Resort zdrowia liczy, że do końca tygodnia uda się zwiększyć liczbę wykonywanych testów do 15 tys. na dobę.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl