fot. PAP/Darek Delmanowicz

W Krynicy zakończyło się 29. Forum Ekonomiczne

Nagrodę człowieka roku forum otrzymał premier Mateusz Morawiecki. W ubiegłym roku nagrodę człowieka roku Forum Ekonomicznego otrzymał premier Litwy Saulius Skvernelis. Rok wcześniej premier Beata Szydło, a przed nią nagrodę otrzymali premier Węgier Wiktor Orban oraz prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

– Z biznesu do polityki przeniósł takie kategorie jak: sprawność, efektywność zarządzania i umiejętność kierowania dużymi zespołami ludzi – tak o premierze Mateuszu Morawieckim mówił pomysłodawca i organizator krynickiego forum Zygmunt Berdychowski.

Premier Mateusz Morawiecki odbierając nagrodę zaznaczył, że autorem obecnego sukcesu gospodarczego Polski są przedsiębiorcy.

– Mamy cudownych przedsiębiorców i to dla nich przede wszystkim jest ta nagroda – rok 2018 to jest rok, kiedy Polska pokazała rzeczywiście lwi pazur i to zawdzięczamy przedsiębiorcom – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Zdaniem premiera, największym sukcesem obecnego rządu jest niższy wskaźnik bezrobocia niż wzrost gospodarczy. Taka sytuacja zdarzyła się po raz pierwszy od 30 lat.

– To połączenie tego nurtu społecznego i gospodarczego jest znakiem firmowym naszej polityki gospodarczej. Mamy potrzeby społeczne i włączenie rzesz społecznych do gospodarki, to dzięki temu mamy największą w historii liczbę ludzi, którzy pracują – podkreślił premier.

W ramach 29. Forum Ekonomicznego odbywało się wiele spotkań biznesowych. Podpisano też szereg umów. W czwartek PKN Orlen i Polska Grupa Energetyczna podpisały lisy intencyjny w sprawie organizacji współpracy na rzecz rozwoju morskich farm wiatrowych.

– Jest to nowe źródło pozyskiwania energii, źródło w pełni ekologiczne i zero emisyjne. My dopiero zaczynamy ten proces, zaczynamy budowę, zaczynamy inwestycje – mówił Jarosław Dybowski z PKN Orlen.

Równolegle do Forum Ekonomicznego odbywało się Forum Polonijne. Uczestniczył w nim m.in. marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

– Widzę coraz większą aktywność Polaków mieszkających za granicą. Polska staje się dla nich naturalnym magnesem. Widzą, że Polska rozwija się dynamicznie, pięknieje – oznajmił marszałek Senatu.

Po za granicami Polski mieszka około 20 milionów Polaków. Chcemy budować z nimi wspólnotę – mówił prezydencki minister Adam Kwiatkowski.

– My w ten sposób realizujemy słowa prezydenta Andrzeja Dudy. On, jak obejmował urząd prezydencki, powiedział, że chce, by wszyscy Polacy, niezależnie gdzie mieszkają, czuli się jedną wspólnotą. Pamiętamy o tym, że tych Polaków poza granicami Polski jest bardzo, bardzo dużo – podsumował minister Adam Kwiatkowski.

Musimy szczególnie pamiętać o Polakach na Wschodzie – podkreśliła minister Anna Schmidt-Rodziewicz, pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego.

– To nie jest Polonia, która wyemigrowała. To są Polacy, nasi rodacy, których albo przesiedlono na skutek różnego rodzaju działań politycznych, albo też Polacy, którym po prostu zabrano ojczyznę. My mamy moralny obowiązek wspierania tych osób – powiedziała minister.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl