[TYLKO U NAS] Prof. J. Szyszko: Polska jest traktowana jako autorytet w zakresie polityki klimatycznej

Jesteśmy liderem w tym zakresie. Polska dyplomacja klimatyczna osiągnęła wielki sukces, ponieważ jesteśmy traktowani przez cały świat jako autorytet w tym zakresie – powiedział o pozycji Polski w zakresie światowej polityki klimatycznej w „Rozmowach niedokończonych” na antenie Telewizji Trwam prof. Jan Szyszko.

W mediach pojawiły się informacje o tym, że prof. Jan Szyszko może zostać odsunięty od roli prezydenta Konferencji COP24 w Katowicach. Były minister środowiska podkreślił jednak, że został poparty przez kilkadziesiąt państw i nie spodziewa się takiej zmiany.

– Moją kandydaturę wysunęło kilkadziesiąt państw. Byłem przedstawiony jako kandydat, a Polska była przedstawiana jako ten kraj, który będzie organizował 24. Konferencję Stron Konwencji Klimatycznej. Na razie jestem nominowany. Obecnie współpracuję z premierem Fidżi, który sprawuje aktualnie tę funkcję. Pogłoski o tym, że mam zostać zastąpiony to tylko informacje prasowe, procedury są inne – wskazał.

Sposobem na walkę ze zbyt wysokim stężeniem CO2 jest jego redukcja, ale też zwiększenie możliwości pochłaniania.

– Wraz ze wzrostem stężenia CO2 następują niekorzystne zmiany klimatyczne, więc trzeba z nimi walczyć. Równocześnie powstały dwie metody, by z tym walczyć. Z jednej strony sposobem zmniejszenia koncentracji CO2 w atmosferze jest zmniejszenie emisji, czyli „mądry rozwój”. Z drugiej strony liczy się nie tylko mniejsza emisja, ale też pochłanianie CO2 po to, żeby regenerować lasy i gleby – podkreślił.

Degradacja środowiska spowodowała, że powstały trzy konwencje mające na celu ochronę środowiska.

– Pierwsza konwencja to konwencja ochrony bioróżnorodności. Cały świat zobowiązał się do tego, by nie ginęły gatunki roślin i zwierząt. Trzeba zahamować ich zanik, a tam, gdzie lokalnie zniknęły, należy je przywrócić – podkreślił prof. Jan Szyszko.

– Drugą konwencją jest konwencja o upustynnieniu. Cały świat stwierdził, że jest to wielkim problemem. Należy zahamować proces degradacji gleb, bo przecież degradacja gleb to głód, pogarszanie jakości wody – kontynuował.

– Trzecia konwencja to konwencja klimatyczna, która mówi: wraz z rozwojem gospodarczym coraz mniej emitować, a coraz więcej pochłaniać – dodał.

Polska jest jednym z czołowych krajów pod kątem redukcji emisji CO2.

– Polska, jako państwo mniej rozwinięte, zobowiązała się do redukcji CO2 na poziomie 6 proc. Dokonała tej redukcji nie na poziomie 6 proc., ale na poziomie 32 proc. W tym czasie państwa starej piętnastki UE miały zredukować emisję CO2 o 8 proc., ale tego nie zrobiły – podkreślił prof. Jan Szyszko.

Jednym z liderów światowej polityki klimatycznej jest Polska.

– Państwa starej piętnastki zwróciły uwagę jedynie na redukcję. Porozumienie paryskie mówi, że mamy dążyć do tego, by emitować tyle CO2, ile jesteśmy w stanie pochłaniać. To porozumienie podpisały niemal wszystkie państwa świata. To ogromny sukces Polski. Jesteśmy liderem w tym zakresie. Polska dyplomacja klimatyczna osiągnęła wielki sukces, ponieważ jesteśmy traktowani przez cały świat jako autorytet w tym zakresie – zaznaczył prof. Jan Szyszko.

 

 

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl