Polska liderem w wykorzystywaniu technologii, sprzyjających środowisku

Wysoką pozycję zapewnia nam wprowadzanie czystych technologii węglowych, mających poprawiać skuteczność wydobycia, przeróbki, przetwarzania i utylizacji węgla. Oprócz bogatych złóż surowców, Polska jest także liderem w redukcji emisji dwutlenku węgla.

W 1997 roku podczas konwencji w Kioto, wysokorozwinięte państwa Europy, zobowiązały się do redukcji emisji dwutlenku węgla na poziomie ośmiu procent. Pierwsze rozliczenie przypadło na rok 2008. Zamiast redukcji gazów cieplarnianych, państwa doprowadziły do wzrostu emisji. Polska, jako jeden z nielicznych krajów, zapisała się poniżej średniej produkcji szkodliwych gazów.

Minister Środowiska prof. Jan Szyszko zaznacza, że to spory sukces, zważając na duży poziom wydobywania wysoko emisyjnego węgla.

– Jesteśmy liderem w zakresie zasobów węgla kamiennego i brunatnego. Prawie 90 proc. zasobów węgla w całej Unii Europejskiej, znajduje się na terenie Polski(…). Mamy dwie metody działania. Z jednej strony nowe technologie i redukcje emisji, a z drugiej strony wychwytywanie dwutlenku węgla po to, żeby regenerować układy przyrodnicze – podkreślał prof. Jan Szyszko, minister środowiska.

Minister Szyszko dodaje, że pozycję lidera zapewnia nam neutralność klimatyczna, czyli dążenie do zrównoważenia emisji i pochłaniania gazów cieplarnianych. Polska wprowadza także nowe technologie wydobywania surowców oraz zamieniania złóż węgla na gaz o składzie kwalifikującym go do stosowania przemysłowego.

Kierunki rozwoju innowacji energetycznych, wytyczone zostały
w specjalnym dokumencie, sporządzonym przez Ministerstwo Energii.

– Ten dokument definiuje w jakiego typu obszary uważalibyśmy, że należałoby się zaangażować, jeżeli chodzi o różnego typu technologie energetyczne – tłumaczy wiceminister Michał Kurtyka.

Marszałek Stanisław Karczewski podkreśla, że innowacyjność Polski, wspierana jest przez Grupę Wyszehradzką.

– Rząd w tej chwili przykłada tak wielką wagę do innowacyjności. W Grupie Wyszehradzkiej, niedawno było spotkanie premierów poświęcone innowacyjności w Grupie Wyszehradzkiej – zaznaczał Stanisław Karczewski, marszałek Senatu RP.

Wysoka redukcja emisji gazów cieplarnianych w Polsce, spowodowana jest m.in. przez stosowanie „Błękitnego węgla” – paliwa powstałego na bazie węgla opałowego, poddanego koksowaniu. Każde spalanie pyłów i gazów cieplarnianych, niesie jednak za sobą konsekwencje w postaci kwaśnych deszczy, smogu, i efektu cieplarnianego. Za główne źródło zanieczyszczeń, uważa się elektrownie i ciepłownie opalane węglem.

Profesor Andrzej Jasiński zwraca uwagę, że wysoka koncentracja pyłów
i gazów, spowodowana jest lokalizacją zakładów przemysłowych w obrębie miast.

– Gdyby popatrzeć na teren Polski to największe zagrożenia są w województwie śląskim, małopolskim oraz łódzkim, gdzie normy są znacząco przekroczone – mówił prof. Andrzej Jasiński z Polskiej Izby Gospodarczej „Ekorozwój”.

 Polska jest europejską potęgą w pokładach węgla kamiennego i brunatnego. Jednak zbyt duże obciążenie podatkowe powoduje niewydolność sektora i brak możliwości konkurowania na arenie międzynarodowej.

Andrzej Sadowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha podkreśla, że węgiel obecnie uważany jest za obciążenie dla rozwoju, klimatu, a także dla polskich finansów.

– Przemysł węglowy w Polsce, padł ofiarą kolejnych wielu rządów, które
w swojej trosce dla tego sektora, wprowadzały takie rozwiązania, które per saldo powodują, że ten sektor jest przeciążony wszelkimi różnymi podatkami –
podkreślał Andrzej Sadowski.

Niezależność energetyczna powinna być priorytetem dla rządu. Rodzime surowce zapewniają nam mniejszą zależność od importu źródeł energii. Szansę jeszcze większego rozwoju, dają duże pokłady łupków gazowych oraz wody geotermalne. Czyste Technologie Węglowe mają pomóc Polsce poprawić skuteczność wydobycia, przetwarzania, a także utylizacji węgla.

 

TV Trwam News/ RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl