S. Karczewski: W piątek będę rozmawiał z prezydentem Niemiec m.in. o sprawie Polonii

Jako że Senat opiekuję się Polonią, sprawa statusu mniejszości narodowej w Niemczech bardzo leży mi na sercu – powiedział marszałek Senatu Stanisław Karczewski i poinformował, że w piątek będzie na ten temat rozmawiał z prezydentem Niemiec.

Mecenas Stefan Hambura – polski adwokat i działacz polonijny, który prowadzi kancelarię adwokacką w Berlinie – poinformował w poniedziałek, że w niedzielę rozpoczął się protest głodowy dotyczący braku statusu mniejszości narodowej dla potomków przedwojennej polskiej mniejszości w Niemczech. Hambura stwierdził, że protest jest skierowany do władz niemieckich i ma na celu zwrócenie uwagi m.in. prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera, który w piątek będzie przebywał z oficjalną wizytą w Polsce.

Marszałek Senatu został zapytany na dzisiejszym briefingu o sprawę rozmów nt. statusu mniejszości narodowej.

To ważna sprawa, która mnie jako marszałkowi Senatu, który opiekuję się Polonią, bardzo leży na sercu” – powiedział Karczewski i zapewnił, że w piątek będzie na m.in. ten temat rozmawiał z prezydentem Niemiec .

Pytany, czy widzi szansę na rozwiązanie problemu, Karczewski odpowiedział, że „taką ma nadzieję”.

W przekazanym PAP w poniedziałek oświadczeniu wiceszefowa Związku Polaków w Niemczech Anna Wawrzyszko w imieniu organizacji polonijnych wyraziła uznanie dla Hambury za jego determinację; zaapelowała jednak do niego o zawieszenie głodówki. Chciała, by pozwolono „rządowi RP oraz stronie niemieckiej, jak i organizacjom polonijnym, na spokojne przeprowadzenie rozpoczętych rozmów w trakcie zaplanowanych spotkań”.

Doceniam wyrazy uznania dla mojej determinacji ze strony pani prezes Wawrzyszko, ale właśnie w ramach tej determinacji będziemy kontynuować protest” – powiedział w poniedziałek mec. Hambura.

Temat praw Polaków mieszkających w Niemczech jest od lat podnoszony przez stronę polską. O tym, iż polska dyplomacja nie zapomina o niemieckiej Polonii zapewniał w lutowym expose w Sejmie szef MSZ Witold Waszczykowski. Zapowiedział dalsze działania na rzecz „poprawy jej sytuacji, w tym na rzecz zapewnienia odpowiedniego dostępu do nauki języka polskiego”.

Kwestia sytuacji polskiej społeczności w Niemczech znalazła się także w agendzie rozmów podczas lutowej wizyty kanclerz Angeli Merkel w Warszawie. Przed spotkaniem z Merkel premier Beata Szydło podkreślała, że sprawy Polaków mieszkających w Niemczech są dla Polski ważne.

Upominamy się o (Polonię) zawsze i wszędzie” – mówiła premier.

Sytuacja niemieckiej Polonii była również jednym z głównych tematów rozmów przeprowadzonych w listopadzie ub.r. w Berlinie przez wiceszefa MSZ Jana Dziedziczaka. Wiceminister podkreślał wówczas, że nierównowaga pomiędzy ofertą nauczania języka polskiego w Niemczech a niemieckiego w Polsce pozostaje „dużym problemem”, a celem dążeń strony polskiej jest pełna realizacja zapisów polsko-niemiecko Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy odnoszących się do Polonii.

Strona niemiecka zapewniała z kolei, że zależy im na rozwiązaniach zmniejszających wskazywane przez stronę polską dysproporcje w dostępne do nauki języka polskiego w poszczególnych landach.

W grudniu w MSZ w Berlinie miało miejsce spotkanie z przedstawicielami Polonii. Ówczesny minister spraw zagranicznych Frank-Walter Steinmeier obiecał przy tej okazji większe wsparcie dla nauki języka polskiego w Niemczech.

 

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl