PlusLiga. Resovia rozbiła Jastrzębski

Asseco Resovia Rzeszów nadspodziewanie łatwo pokonała na wyjeździe Jastrzębski Węgiel 3:0 (26:24, 25:20, 25:10) w meczu 17. kolejki PlusLigi siatkarzy. Dzięki tej wygranej podopieczni Andrzeja Kowala przynajmniej do poniedziałku zachowają pozycję lidera rozgrywek. MVP spotkania został wybrany przyjmujący gości Nikołaj Penczew.

Tym samym wicemistrzowie Polski przerwali dobrą serię jastrzębian, którzy wygrali cztery poprzednie ligowe spotkania. Jednocześnie rzeszowianie – zwyciężając w trzecim meczu z rzędu – wskoczyli na pierwsze miejsce w tabeli PlusLigi. Pozycję lidera zachowają co najmniej do poniedziałku, kiedy to PGE Skra Bełchatów zmierzy się w wyjazdowym starciu z Zaksą Kędzierzyn-Koźle.

I set

Jochen SchobsInauguracyjna partia spotkania rozpoczęła się od trzypunktowego prowadzenia wicemistrzów Polski (1:4). Podrażnieni takim obrotem sprawy gospodarze szybko zabrali się za odrabianie strat. Drużyna dowodzona przez Roberto Piazzę najpierw doprowadziła do remisu, by następnie – po efektownym bloku na Nikołaju Penczewie –  zejść na pierwszą przerwę techniczną z jednopunktową przewagą (8:7). W dalszej części seta kibice zgromadzeni w hali byli świadkami zaciętej walki z obu stron siatki, a żadna z drużyn nie mogła wypracować sobie choćby minimalnego buforu bezpieczeństwa. Tak było do stanu 13:13. Wówczas jastrzębianie popisali się serią udanych akcji i po kontrze w wykonaniu Krzysztofa Gierczyńskiego odskoczyli rywalom na trzy oczka przewagi (16:13). Zawodnicy Andrzeja Kowala nie zamierzali jednak tanio skóry sprzedać, co natychmiast znalazło swoje odzwierciedlenie w wyniku. Dobra postawa w ataku Nikołaja Penczewa oraz w bloku Fabiana Drzyzgi spowodowała, że na tablicy świetlnej znów pojawił się remis (18:18). W końcówce oba zespoły nie spuściły z tonu i zaciekle rywalizowały o korzystny rezultat w premierowej odsłonie meczu. Początkowo bliżej sukcesu byli jastrzębianie (22:20), jednak decydujące słowo należało do gości, a konkretnie do Piotra Nowakowskiego, który zakończył seta asem serwisowym (24:26).

II set

Micha³ £asko  Nikolay Penchev Piotr  NowakowskiDruga odsłona meczu od początku przyniosła wyrównaną walkę. Oba zespoły grały punkt za punkt, choć przez ten czas nieznacznie lepszy był Jastrzębski, który po bloku Guillaume Quesque’a na Jochenie Schoepsie, prowadził na pierwszej przerwie technicznej 8:7. Po powrocie na parkiet do głosu zaczęli dochodzić przyjezdni. Skuteczne ataki Marko Ivovicia w połączeniu z dobrą zagrywką Jochena Schoepsa oraz Piotra Nowakowskiego sprawiły, że wicemistrzowie Polski stopniowo zaczęli „odjeżdżać” rywalom (13:18). Z każdą kolejną akcją goście coraz bardziej kontrolowali przebieg wydarzeń na boisku, nie pozwalając rywalom na zbliżenie się na mniej niż cztery oczka. Kiedy na lewym skrzydle zatrzymany został Konrad Formela, losy tej części spotkania były już właściwie rozstrzygnięte (16:23). Jastrzębianie walczyli jeszcze zaciekle o każdą piłkę, niwelując część strat w końcówce, ale ostatecznie przegrali drugiego seta 20:25. Przysłowiową kropkę nad „i” postawił atakiem blok-aut Rafał Buszek.

III set

Micha³ £asko  Micha³ £askoTrzecia partia, jak się później okazało ostatnia, była zdecydowanie najbardziej jednostronna. Po kolejnych skutecznych atakach Piotra Nowakowskiego oraz Nikołaja Penczewa zawodnicy Andrzeja Kowala prowadzili już różnicą siedmiu punktów i pewnie zmierzali po triumf także w trzecim secie (5:12). Jastrzębski nie potrafił znaleźć recepty na zatrzymanie coraz lepiej spisujących się rywali, pojedyncze udane akcje w wykonaniu Michała Łasko nie mogły w żaden sposób zmienić obrazu gry. Gdy blokiem na Krzysztofie Gierczyńskim popisał się Łukasz Perłowski, a asem serwisowym Jochen Schoeps, stało się jasne, że Resovia tego meczu nie przegra (9:22). Końcówka nie przyniosła zrywu i metamorfozy gospodarzy. Ostatecznie trzecia partia padła łupem wicemistrzów Polski, którzy pozwolili rywalom na ugranie zaledwie dziesięciu punktów. Seta oraz całe spotkanie zakończył mocnym atakiem Jochen Schoeps.