Liga Światowa. Po zaciętej walce Polska uległa Włochom

Polscy siatkarze przegrali z Włochami 1:3 w meczu grupy A Ligi Światowej. To druga porażka biało – czerwonych w rozgrywkach. Najlepszym zawodnikiem spotkania w ekipie Stephane’a Antigi był Grzegorz Bociek – zdobywca 24 punktów.

W wyjściowej szóstce reprezentacji Polski po raz kolejny zabrakło kilku czołowych zawodników. Silny skład wystawili Włosi, wśród których bardzo dobrze od początku spisywał się Jiri Kovar. Tempa dotrzymywał mu świetnie dziś dysponowany Grzegorz Bociek. Po autowym ataku Birarelliego na pierwszej przerwie technicznej biało – czerwoni prowadzili 8:7. Gra toczyła się punkt za punkt, a żadna z drużyn nie potrafiła wywalczyć wyraźnej przewagi. Po drugiej przerwie trzy oczka z rzędu zdołali zdobyć Włosi, którzy przed decydującą fazą seta prowadzili już 19:16. Na wyrównanie usilnie zapracował Rafał Buszek, który najpierw zablokował Kovara, a później mocną zagrywką odrzucił rywali od siatki. Od stanu 22:22 punkty zdobywali już tylko siatkarze z Półwyspu Apenińskiego. Wiele kontrowersji było wokół ostatniej akcji. Sędziowie najpierw przyznali punkty Polsce, jednak po protestach Włochów zmienili swój werdykt, orzekając dotknięcie siatki przez Dawida Konarskiego.

Początek drugiej odsłony do znudzenia przypominał pierwszą. Walkę niemal punkt za punkt biało – czerwoni przerwali dopiero przed drugą przerwą techniczną. Dwa skutecznie ataki Grzegorza Boćka pozwoliły podopiecznym Stephane’a Antigi na prowadzenie 16:14. Po wznowieniu gry nasi siatkarze kontynuowali rewelacyjną passę. Najpierw asem serwisowym popisał się Andrzej Wrona, a po chwili skutecznym atakiem 18. punkt zdobył Mateusz Mika. Przewaga Polski wzrosła po autowym ataku Simone Parodiego. Do końca partii nasi zawodnicy kontrowali sytuację na parkiecie, zwyciężając ostatecznie 25:20.

W trzeciej odsłonie po zaciętym początku 3 – punktową przewagę wypracowali Włosi. Technicznie zagranie Zajcewa dało rywalom prowadzenie 15:12. Biało – czerwoni pogoń rozpoczęli jeszcze przed przerwą. Wyrównać udało się dopiero przed decydującą częścią partii, kiedy po raz kolejny blok rywali obił Grzegorz Bociek. Od stanu 22:22 siatkarze z Półwyspu Apenińskiego zdobyli dwa oczka z rzędu. Kontry skutecznie kończyli Zajcew i Parodi. Po zepsutej zagrywce Lanzy, seta skutecznym atakiem zakończył Matteo Piano.

W czwartej partii Włosi odskoczyli po drugiej przerwie technicznej. Po autowym ataku Boćka prowadzili już 17:14. Reprezentacja Polski odpowiedziała szybkim zrywem. Trzykrotnie pomylił się Lanza, dwa razy nadziewając się na blok biało – czerwonych. Od stanu 18:17 dla rywali, krok po kroku powiększali oni przewagę. Ostatecznie wygrali 25:20, a zwycięski punkt zdobył nie kto inny, a Iwan Zajcew.

Dzisiejsza porażka Polski jest drugą w tegorocznych rozgrywkach Ligi Światowej. Wcześniej nasi siatkarze ulegli Brazylii 0:3. W rewanżu okazali się lepsi od swoich przeciwników, wygrywając identycznym rezultatem, co oni. W tabeli grupy A na prowadzeniu są Włosi, którzy wywalczyli komplet punktów. Po wygranej nad Iranem 3:2 na drugie miejsce awansowała Brazylia. Polska z dorobkiem trzech oczek jest trzecia.

Włochy – Polska 3:1 (25:22, 20:25, 25:23, 25:20)
Włochy: Drzyzga, Kłos, Buszek, Bociek, Wrona, Mika, Zatorski (libero) oraz Konarski, Żygadło, Ruciak, Nowakowski
Polska: Travica, Birarelli, Parodi, Zajcew, Piano, Kovar, Rossini (libero) oraz Vettori, Lanza, Randazzo