Ekstraklasa. Pogoń wyszarpała cenne trzy punkty

Pogoń Szczecin pokonała przed własną publicznością Piasta Gliwice 2:1 w meczu 21. kolejki Lotto Ekstraklasy. Przez długi czas to jednak goście prowadzili w tym spotkaniu. Portowcy zagrali jednak skutecznie w końcówce, zwycięską bramkę zdobywając w 89. minucie.

Przed dzisiejszym spotkaniem obie drużyny dzieliły cztery punkty różnicy i sześć miejsc w tabeli. Pogoń chciała uciec Arce Gdynia i Koronie Kielce, które przegrały swoje mecze w 21. kolejce. Piast musiał z kolei wygrać, aby oddalić się od strefy spadkowej.

Jako pierwsi strzału na bramkę spróbowali szczecinianie, a konkretnie Mate Cincadze, ale nowy nabytek gospodarzy wyraźnie chybił. Rywale groźnie odpowiedzieli dopiero w 16. minucie. Z dystansu na bramkę Jakuba Słowika kopnął Radosław Murawski, jednak golkiper Portowców nie dał się zaskoczyć. Chwilę później nowy napastnik gliwiczan Michal Papadopoulos również oddał strzał, lecz futbolówka poleciała nad poprzeczką. W 19. minucie to Pogoń mogła objąć prowadzenie. Sam na sam z bramkarzem wyszedł Seiya Kitano, ale Japończyk uderzył za słabo i Jakub Szmatuła obronił. Chwilę później z dalszej odległości strzelił Rafał Murawski, jednak bez powodzenia.

Gdy wydawało się, że gospodarze opanowali sytuację na boisku, przyjezdni wyszli na prowadzenie. Radosław Murawski zagrał do Papadopulosa, a Czech technicznym uderzeniem umieścił piłkę w siatce rywali. Po stracie gola szczecinianie próbowali zareagować. W 38. minucie po rzucie rożnym główkował Jarosław Fojut, ale Jakub Szmatuła zdołał skutecznie interweniować. W 40. minucie swojej szansy ponownie poszukali goście. Strzelał Stojan Vranjes, a Jakub Słowik – nie bez problemu – obronił. Tuż przed przerwą na bramkę Piasta główkował Kamil Drygas, jednak przeniósł futbolówkę nad poprzeczką.

Tuż po wznowieniu gry z ostrego kąta ponownie uderzył Drygas, ale trafił w boczną siatkę. W 48. minucie z dwunastu metrów strzelił Martin Bukata, jednak uczynił to zbyt lekko i Słowik nie miał kłopotów z interwencją. W 53. minucie bardzo blisko wyrównania była Pogoń. Po uderzeniu Adama Gyurcso piłka trafiła jednak w poprzeczkę. Kilka minut później Portowcy znowu mieli okazję na gola dającego remis. Adam Frączczak wypuścił na czystą pozycję Kitano, ale Szmatuła wyjściem z bramki zapobiegł oddaniu dobrego strzału przez Japończyka. W 63. minucie kolejny raz na bramkę gości przymierzył Kamil Drygas, lecz znów obronił golkiper. W odpowiedzi kopnął Vranjes, ale nie sprawił problemów Jakubowi Słowikowi.

W 71. minucie w końcu skutecznie zaatakowali Portowcy. Marcin Listkowski zagrał w pole karne do Rafała Murawskiego, a ten płaskim uderzeniem po ziemi doprowadził do remisu. Portowcy mogli pójść za ciosem, jednak kolejną próbę Drygasa zatrzymał Szmatuła. W 80. minucie to Piast mógł wyjść na prowadzenie. Bartosz Szeliga precyzyjnie główkował, ale golkiper gospodarzy zdołał sparować futbolówkę na poprzeczkę. W 88. minucie sędzia podyktował rzut karny dla ekipy ze Szczecina. Adam Gyurcso był faulowany w szesnastce przez Urosa Koruna, który obejrzał drugą żółtą, a w konsekwencji czerwoną kartkę. Do piłki ustawionej na jedenastym metrze podszedł sam poszkodowany i podcinką skierował futbolówkę do siatki. Gliwiczanom zabrakło już czasu na wyrównanie i mecz zakończył się wynikiem 2:1 dla Portowców.

Pogoń po zwycięstwie nad Piastem ma na koncie dwadzieścia dziewięć punktów i zajmuje siódme miejsce w tabeli. Zespół ze Śląska z dorobkiem dwudziestu dwóch oczek sklasyfikowany jest na czternastej pozycji.