Ekstraklasa. Pechowy remis Śląska; trzecia z rzędu porażka Korony

Śląsk Wrocław zaledwie zremisował na wyjeździe z Termaliką Nieciecza 1:1 w meczu 18. kolejki Ekstraklasy. Goście jeszcze dwie minuty przed końcem prowadzili z beniaminkiem 1:0, ale wówczas do wyrównania doprowadził Dawid Plizga. W innym spotkaniu Korona Kielce doznała trzeciej porażki z rzędu. Tym razem lepszy od podopiecznych Marcina Brosza okazał się Ruch Chorzów, zwyciężając 2:1.

Termalica Bruk-Bet Nieciecza – Śląsk Wrocław 1:1 (0:1)
Dawid Plizga 89′ – Jacek Kiełb 12′(k.)

Śląsk bardzo chciał wygrać, aby nie stracić dystansu do zespołów znajdujących się tuż nad strefą spadkową. Oba zespoły rozkręcały się bardzo powoli, a w 12. minucie przed wymarzoną szansą stanęli goście. Sędzia podyktował rzut karny za zagranie ręką Pavola Stano, a skutecznym egzekutorem jedenastki okazał się Jacek Kiełb. Po utracie gola Termalica starała się przejąć inicjatywę, ale piłkarzom z Niecieczy brakowało skuteczności. W 18. minucie w znakomitej sytuacji skiksował Wojciech Kędziora.

W drugiej połowie zapał gospodarzy nieco osłabł i tempo meczu spadło. Ostatnie dziesięć minut przyniosło za to mnóstwo zwrotów akcji. Najpierw po dośrodkowaniu z rzutu wolnego niecelnie główkował Stano. W odpowiedzi sam na sam z Andrzejem Witanem wyszli Kiełb oraz Flavio Paixao. Portugalczyk zagrał do Polaka, ten trafił do siatki, ale gol nie został uznany, gdyż w momencie podania znajdował się na spalonym. W 88. minucie wybiegający z bramki Mariusz Pawełek zderzył się z Pavolem Stano. W tej akcji arbiter podyktował rzut wolny, zaś golkiper Śląska opuścił boisko z urazem.

Dawid So³decki Kamil BiliñskiMarcel Gecov Bart³omiej Babiarz

Chwile później pięknym uderzeniem popisał się Dawid Plizga i rezerwowy Jakub Wrąbel musiał wyjmować piłkę z siatki. Skrzydłowy Termaliki w ostatniej akcji spotkania jeszcze raz skierował futbolówkę do bramki wrocławian, lecz uczynił to z pozycji spalonej i jego trafienie nie zostało uznane. Śląsk nadal znajduje się w strefie spadkowej, zaś Termaliac zajmuje 12. pozycję w tabeli.

***

Termalica: Andrzej Witan – Patryk Fryc (73′ Dariusz Jarecki), Dawid Sołdecki, Pavol Stano, Sebastian Ziajka – Bartłomiej Babiarz, Mateusz Kupczak – Emil Drozdowicz (63′ Jakub Biskup), Tomasz Foszmańczyk, Dawid Plizga – Wojciech Kędziora (46′ Martin Juhar)

Śląsk: Mariusz Pawełek (88′ Jakub Wrąbel) – Paweł Zieliński, Piotr Celeban, Mariusz Pawelec, Adam Kokoszka – Tomasz Hołota, Krzysztof Danielewicz – Jacek Kiełb, Marcel Gecov (90′ Konrad Kaczmarek), Flavio Paixao – Kamil Biliński (70′ Kamil Dankowski)

Żółte kartki: Pavol Stano (Termalica) oraz Marcel Gecov, Piotr Celeban, Mariusz Pawełek (Śląsk)

Ruch Chorzów – Korona Kielce 2:1 (1:0)
Maciej Iwański 42′ Mariusz Stępiński 53′ – Bartłomiej Pawłowski 48′

Zarówno Ruch, jak i Korona przegrały swoje mecze w poprzedniej kolejce. Dla kielczan była to już druga porażka z rzędu. Podopieczni Marcina Brosza lepiej prezentują się na wyjazdach, dlatego liczyli na dobry wynik w Chorzowie.

Optyczną przewagę w pierwszej części spotkania osiągnęli gospodarze, ale kibice przy Cichej długo nie mogli doczekać się goli. Swoje okazje mieli zarówno Niebiescy, jak i złocisto-krwiści. W 42. minucie pierwszą bramkę w tym starciu zdobył Maciej Iwański, przytomnie wykorzystując chaos w szeregach defensywy gości. Dla Iwańskiego było to premierowe trafienie w barwach Ruchu.

Rafa³ Grodzicki Matus Putoncky Rafa³ Grzelak Kamil SylwestrzakMarek Zieñczuk Micha³ Koj Vladislavs Gabovs

W drugiej połowie do pracy zabrali się gracze Korony. W efekcie w 48. minucie doprowadzili do wyrównania. Szarżujący w polu karnym chorzowian Bartłomiej Pawłowski mimo problemów z opanowaniem piłki zdołał umieścić ją w siatce. Niebiescy odpowiedzieli już w 53. minucie. Centrę Patryka Lipskiego skutecznym strzałem głową wykończył najlepszy strzelec ekipy Waldemara Fornalika w tym sezonie, Mariusz Stępiński.

Po stracie drugiej bramki kielczanie przycisnęli, ale brakowało im szczęścia. W dwóch sytuacjach ich strzały dobrze blokował defensor Ruchu Martin Konczkowski. Chorzowianie dowieźli zwycięstwo do końca i zajmują obecnie 5. miejsce w ligowej tabeli. Korona przegrała po raz trzeci z rzędu i plasuje się na 8. pozycji w stawce.

***

Ruch: Matus Putnocky – Martin Konczkowski, Rafał Grodzicki, Mateusz Cichocki, Michał Koj – Łukasz Surma, Patryk Lipski – Kamil Mazek, Maciej Iwański, Marek Zieńczuk (79′ Tomasz Podgórski) – Mariusz Stępiński (84′ Michał Efir)

Korona: Zbigniew Małkowski – Vladislavs Gabovs, Maciej Wilusz, Radek Dejmek, Kamil Sylwestrzak – Vlastimir Jovanović, Rafał Grzelak (69′ Marcin Cebula) – Tomasz Zając (46′ Łukasz Sierpina), Nabil Aankour (76′ Paweł Sobolewski), Bartłomiej Pawłowski – Airam Lopez Cabrera

Żółte kartki: Patryk Lipski (Ruch) oraz Kamil Sylwestrzak, Vladislavs Gabovs (Korona)