Biało-czerwoni w półfinale, Rosjanie jadą do domu!

Reprezentacja Polski pokonała w łódzkiej Atlas Arenie Rosję 3:2 (25:22, 25:22, 21:25, 22:25, 15:11) w ostatnim meczu grupy H mistrzostw świata siatkarzy i tym samym awansowała do najlepszej czwórki turnieju. Półfinałowym rywalem biało-czerwonych będzie drużyna Niemiec.

Początek pierwszej odsłony meczu miał dosyć wyrównany przebieg, jednak stroną przeważającą byli Polacy. Znakomicie prezentował się zwłaszcza Mateusz Mika i to po jego skutecznych atakach biało-czerwoni odskoczyli na 9:6. Ich przewaga wzrosła do czterech oczek na drugiej przerwie technicznej po udanym zbiciu Wlazłego z prawego skrzydła (16:12). Gdy chwilę później na podwójnym bloku zatrzymany został Nikołaj Pawłow, stało się jasne, że tego seta już nie przegramy (20:14). Co prawda w końcówce Rosjanie nieco odrobili straty, m. in. po punktowych zagrywkach Pawłowa (22:20), ale mimo to podopieczni Stephane’a Antigi zdołali rozstrzygnąć tę część spotkania na swoją korzyść (25:22).

Polacy nie zamierzali zwalniać tempa i na początku kolejnego seta ponownie uzyskali kilkupunktową przewagę (10:6) po asie serwisowym w wykonaniu Piotra Nowakowskiego (10:6). Biało-czerwoni grali bardzo dobrze blokiem (Karol Kłos) oraz zagrywką (Fabian Drzyzga) skutecznie neutralizując ataki rywali. Mimo tego Sbornej udało się dość szybko doprowadzić do wyrównania (15:15), a nawet po pewnym czasie wyjść na prowadzenie (15:17). Na odpowiedź podopiecznych Stephane’a Antigi nie trzeba było jednak zbyt długo czekać. Dzięki świetnej postawie w polu serwisowym Piotra Nowakowskiego nasza drużyna uzyskała trzypunktową przewagę (20:17), którą nie oddała już do końca partii, wygrywając 25:22. Ostatni punkt, dający biało-czerwonym awans do półfinału, zdobył Mateusz Mika pojedynczym blokiem.

W trzecim secie role się odwróciły i to mistrzowie olimpijscy przejęli kontrolę nad grą (2:6, 5:10). Od początku Rosjanie grali agresywnie na zagrywce, przełamując przyjęcie rywali, a na parkiecie błyszczeli Dmitrij Ilynych i Dmitrij Muserski (9:14, 12:16). Polacy tylko momentami potrafili przeciwstawić się podopiecznym Andrieja Woronkowa. Błąd przełożenia rąk Nowakowskiego dał Rosjanom pierwszą piłkę setową (18:24), którą wykorzystali za czwartym podejściem, blokując na lewym skrzydle Michała Kubiaka (21:25).

Czwartą partię znów lepiej rozpoczęła Sborna i to oni mogli się cieszyć z prowadzenia na pierwszej przerwie technicznej (5:8). Po wznowieniu gry Rosjanie nadal grali bardzo skutecznie i systematycznie powiększali przewagę. Po ataku w antenkę Mateusza Miki mistrzowie Europy prowadzili już różnicą sześciu punktów (7:13). Taki obrót spraw nie zdeprymował biało-czerwonych, którzy tuż po drugiej przerwie technicznej wyszli na jednopunktowe prowadzenie po skutecznym bloku Rafała Buszka (18:17). To było jednak wszystko, na co było ich stać w tej części meczu. Gracze Woronkowa wyraźnie dominowali na zagrywce i w ataku. W efekcie nie pozostawili oni złudzeń Polakom i wygrali czwartą partię 25:22, a ostatnie słowo należało do Nikołaja Pawłowa.

Tie-break od początku do końca przebiegał pod dyktando zawodników Stephane’a Antigi. Biało-czerwoni byli lepsi w każdym elemencie siatkarskiego rzemiosła i wykorzystywali wszystkie błędy przeciwnika. Przed zmianą stron prowadzili już różnicą pięciu oczek (8:3), a tego seta zakończyli wygraną 15:11. Spotkanie, udanym atakiem z lewej strony, zakończył Michał Kubiak.

Polska – Rosja 3:2
(25:22, 25:22, 21:25, 22:25, 15:11)

Polska: Fabian Drzyzga (3), Mariusz Wlazły (28), Piotr Nowakowski (10), Karol Kłos (5), Michał Winiarski (2), Mateusz Mika (10), Paweł Zatorski (libero) oraz Paweł Zagumny, Dawid Konarski (1), Rafał Buszek (3) i Michał Kubiak (13)

Rosja: Siergiej Grankin (1), Nikołaj Pawłow (15), Dmitrij Muserski (16), Nikołaj Apalikow (1), Aleksiej Spiridonow (13), Dmitrij Ilynych (22), Artiom Jermakow (libero) oraz Siergiej Makarow, Artiom Wolwicz (7), Siergiej Sawin (1) i Walentin Gołubiew (libero)