Dziś wieczorem startują mistrzostwa świata siatkarzy

Dzisiejszy pojedynek Polaków z Serbami na Stadionie Narodowym w Warszawie zainauguruje siatkarskie mistrzostwa świata. Zwycięzcę turnieju poznamy 21 września. W czempionacie udział wezmą 24 reprezentacje narodowe.

W I fazie turnieju rywalami biało – czerwonych będą zawodnicy Serbii, Kamerunu, Argentyny, Wenezueli i Australii. Nasi dzisiejsi przeciwnicy bronić będą wywalczonego przed czterema laty brązowego medalu. Swoje spotkania podopieczni Stephane’a Antigi rozgrywać będą we Wrocławiu. Do kolejnej rundy awans wywalczy 16 najlepszych reprezentacji. W drugiej części turnieju kraje zostaną podzielone na dwie ośmiozespołowe grupy, spośród których tylko trzy pierwsze miejsca premiowane będą występem w trzeciej części światowego czempionatu. W nim sześć zespołów rywalizować będzie o wejście do półfinałów. Finał odbędzie się 21 września w katowickim Spodku.

Na triumfatorów mistrzostw czekają puchar, medale oraz 150 tys. dolarów. Sporą sumę organizatorzy przygotowali także dla MVP turnieju, który otrzyma 30 tys. dolarów. Najlepszy punktujący będzie musiał zadowolić się kwotą o 10 tys. niższą. Czołowi siatkarze na swoich pozycjach zostaną nagrodzeni 15 tys. dolarów.

Areną otwarcia światowego czempionatu będzie Stadion Narodowy w Warszawie. Obok stolicy kraju, wśród miast–organizatorów znalazły się Wrocław, Łódź, Gdańsk, Kraków, Bydgoszcz i Katowice. Szczególne wrażenie robi hala wybudowana w byłej stolicy Polski. Obiekt powstał z myślą o nadchodzących mistrzostwach świata. Pozostałe areny znacząco zmodernizowano i odnowiono.

Ceremonia otwarcia rozpocznie się dziś o godz. 18.30, kiedy to na stadionie w obecności przeszło 60 tys. widzów, piosenkę „My Słowianie” zaśpiewa duet Donatan–Cleo. Program artystyczny ma podkreślać, że to Polska jest organizatorem tegorocznego czempionatu, stąd dominującą rolę odgrywać będą biało–czerwone barwy. Następnie wszystkich gości oficjalnie przywitają prezes PZPS, Mirosław Przedpełski oraz szef FIVB, Ary Graca. Po uroczystym przejściu delegacji każdego z 24 krajów, swoje przemówienie wygłosi Bronisław Komorowski. Po kolejnej części artystycznej zaplanowano występ Margaret, która zaśpiewa oficjalny hymn turnieju. Później na boisko zostaną zaproszeni siatkarze Polski i Serbii.

Dotychczas nasi zawodnicy wywalczyli dwa medale mistrzostw świata. W 1974 roku w Meksyku zajęliśmy pierwsze miejsce. Przed ośmioma laty w Tokio biało–czerwoni ulegli jedynie Brazylijczykom. Tytułu wywalczonego w Rzymie bronić będą popularni „Canarinhos”. Triumfatora czempionatu poznamy 21 września.

Sport/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl