Grupa C: Meksykańska (mała)niespodzianka

Bułgaria i Kanada wygrały zgodnie po 3:0 swoje spotkania w trzeciej kolejce meczów grupy C MŚ. Małą niespodziankę sprawili natomiast Meksykanie, którzy sensacyjnie wygrali jednego seta w spotkaniu z mistrzami olimpijskimi – Rosjanami.

Bułgarzy obili Chiński Mur…

Bułgaria-siatkówkaChińczycy bardzo dobrze rozpoczęli „polskie mistrzostwa” w swoich dwóch pierwszych spotkaniach nie dali szans ekipą Meksyku i Egiptu. Pokonując Bułgarię mogli sprawić niemałą sensację i  powtórzyć wyczyn z lat 1978-1982. Wygrali wówczas trzy spotkania z rzędu w MŚ. W tym roku ta sztuka im się jednak nie udała. Podopieczni Plamena Konstantinowa zagrali koncertowo i pewnie ograli ekipę z Azji.

Nie oznacza to jednak, że siatkarze z Chin tanie sprzedali swoje skóry. W pierwszym secie kontrolowali grę długo prowadząc. Świetnymi zagrywkami popisywał się Chunlong Liang, a Weijun Zhong kończył większość ataków. Bułgarzy gonić wynik rozpoczęli po pierwszej przerwie technicznej. Grę w swoje ręce wziął Cwetan Sokołow doprowadzając do wyrównania po 23. Potem Bułgarzy uruchomili jeszcze swój blok i zagrywkę błyskawicznie wygrywając seta w którym praktycznie nie prowadzili.

Tak pechowa porażka w pierwszej odsłonie meczu nie załamała Chińczyków. Następną partię rozpoczęli równie koncertowo prowadząc nawet 9:4. Świetnie funkcjonował u nich zwłaszcza blok, z którym nie mogli sobie poradzić co rusz wymieniani przez  Konstantinowa zawodnicy. Losy seta odmienił dopiero Wiktor Josifow przy którego zagrywce jego koledzy zdobyli trzy punkty z rzędu. Doprowadziło to do walki punkt za punkt i nerwowej końcówki, z której zwycięsko wyszli siatkarze z Europy.

Zdenerwowany takim obrotem spray trener Gouchen na trzeci set wymienił, aż czterech swoich zawodników. Taki ruch raczej zaszkodził niż coś poprawił. Niesieni entuzjazmem wcześniej wygranych setów Bułgarzy tego seta wygrali najpewniej, prowadząc momentami 5-6 punktami.

Chiny – Bułgaria 3:0 (23:25, 23:25, 25:19)

Chiny: Yuan (8), Liang (1), Zhong (12), Cui (5), Jiao (2), Geng (13), Ren (L) oraz Li, Kou (4), Xu (1), Ji, Kong (L)

Bułgaria: Żekow (4), Gocew (7), Josifow (6), Aleksijew (1), Penczew (6), Sokołow (6), Salparow (L) oraz Gradinarow (1), Skrimow (12), Miłuszew (10)

Faraonowie ze Schmitt’em i spółką…

Kanada-Egipt-siatkówkaW drugim dzisiejszym spotkaniu tej grupy najmniejszych problemów ze zwycięstwem nie mieli Kanadyjczycy. Pokonali oni Egipcjan w szybkich trzech setach, napotykając na opór rywali tylko w ostatnie odsłonie meczu.

Pierwszy set to przewaga zawodników z kraju Klonowego Liścia od początku do końca i pogrom Faraonów do 14. Warto zaznaczyć, że bardzo dobrze w kolejnym spotkaniu na MŚ spisywał się lider drużyny Glena Hoaga – Gavin Schmitt.

Na drugi set Egipcjanie wyszli z ogromną chęcią zmazania plamy tak wysokiej porażki. Nie przełożyło się to na ich możliwości, popełniali za dużo błędów własnych i w dalszym ciągu nie mogli powstrzymać atakującego Kanadyjczyków, któremu w sukurs dodatkowo przyszedł Nicholas Hoag.

W trzecim secie gracze z Ameryki Północnej zaczęli mieć problemy z czytaniem gry rezerwowego rozgrywającego swoich przeciwników Saleha Youssefa. Ten udanie parokrotnie gubił blok przeciwników, dzięki temu w grze długo utrzymywał się remis. Na drugą przerwę techniczną to mistrzowie Afryki schodzili z jednopunktowym prowadzeniem ale całe spotkanie przegrali po własnych błędach z końcówki tego seta.

Kanada – Egipt 3:0 (25:14, 25:19, 25:22)

Kanada: Sanders (1), Perrin (10), Duff (6), Simac (2), Schmitt (17), Hoag (10), Lewis (L) oraz Soonias (2), Schneider, van Lankvelt (1), Winters (3), Vigrass (2)

Egipt: Abdelhay (7), Abdelrehim (6), Abdalla (2), Badawy (3), Elkotb (4), Abdou Abd (4), Moawad (L) oraz Youssef (6), El Sayed

Rezerwowi to nie to samo …

Rosja-Werbow-siatkówkaAndriej Woronkow, zaskoczył ustawieniem swojego zespołu w spotkaniu z Meksykiem. Szkoleniowiec mistrzów olimpijskich całkowicie zmienił podstawową „szóstkę” razem z libero, a ponadto na trybuny odesłał podstawowych graczy, środkowego Nikołaja Apalikowa i przyjmującego Aleksieja Spiridonowa.

To zemściło się srodze na jego ekipie w pierwszym secie. Okazało się że Meksykanie wcale nie muszą być chłopcem do bicia. Rosjanie sensacyjnie przegrali inauguracyjną partię 21:25. Meksykanie, których każde udane zagranie było entuzjastycznie przyjmowane w Ergo Arenie przez kibiców, szybko objęli prowadzenie 12:8. Świetnie spisywał się zwłaszcza Daniel Vargas, który zdobył w tej partii osiem punktów. Przy stanie 21:17 dla rywali Woronkow próbował ratować sytuację i wpuścił na parkiet podstawowego rozgrywającego Siergieja Grankina oraz środkowego Dmitrija Muserskiego. Te zmiany nie uchroniły jednak Rosjan od przegrania pierwszego w tych mistrzostwach seta. Słynący z bardzo silnej zagrywki Muserski posłał piłkę poza boisko i Meksykanie wygrywali 24:21. Ich zwycięstwo przypieczętował w tej odsłonie autowym atakiem Siergiej Sawin.

W drugim secie rezerwowy skład „Sbornej” złapał już właściwy rytm i od tej pory z każdą akcją powiększał przewagę. Dzięki temu Sborna odniosła trzecie kolejne zwycięstwo i zapewniła sobie awans do drugiej fazy turnieju.

Rosja – Meksyk 3:1 (21:25, 25:20, 25:14, 25:17)

Rosja: Makarow, Biriukow, Savin, Aszczew, Wolwicz, Moroz, Golubew (libero) oraz Muserski, Grankin