Polacy zgodnie z planem – wygrana i awans

Trzecie spotkanie i trzecia wygrana tak przedstawia się aktualny bilans białoczerwonych na mistrzostwach świata siatkarzy. Dziś Polacy bez większych problemów pokonali reprezentację Wenezueli 3:0 (25:20, 25:13, 25:14) i tym samym zapewnili sobie awans do następnej rundy turnieju.

Trener Stephane Antiga w porównaniu do ostatnich spotkań dokonał tylko jednej zmiany w wyjściowej szóstce –  na pozycji rozgrywającego zamiast Pawła Zagumnego zagrał Fabian Drzyzga. Natomiast w dwunastoosobowej kadrze meczowej po raz kolejny zabrakło miejsca dla Krzysztofa Ignaczaka i Andrzeja Wrony.

I set

Od początku spotkania na parkiecie dominowała polska drużyna. Punktowy blok Fabiana Drzyzgi na Maximo Montoyi, skuteczne kontry w wykonaniu Mariusza Wlazłego i Mateusza Miki oraz błędy własne Wenezuelczyków pozwoliły podopiecznym Stephane’ Antigi prowadzić na pierwszej przerwie technicznej już trzema punktami (8:5). Po wznowieniu gry przewaga biało-czerwonych systematycznie rosła i po udanym zbiciu Michała Winiarskiego wynosiła już pięć oczek (14:9). Polacy, mając kilka punktów w zapasie, mogli grać o wiele spokojnie i kontrolować przebieg boiskowych wydarzeń (16:11, 19:14). Gracze Vincenzo Nacciego próbowali podjąć walkę z rywalem, ale nie mieli już szans na odrobienie strat. Po błędzie w ataku Kervina Pinerui biało-czerwoni mieli aż pięć piłek setowych. Wykorzystali drugą, wygrywając premierową odsłonę meczu 25:20. Seta mocnym atakiem po prostej zakończył Wlazły.

II set

Drugą partię polscy siatkarze zaczęli od trzypunktowego prowadzenia dzięki udanej zagrywce Michała Kubiaka (3:0). Przewagę tę udało się jeszcze powiększyć i na pierwszej przerwie technicznej nasza drużyna wygrywała 8:3 – po ataku ze środka w wykonaniu Karola Kłosa. Po „czasie” Wenezuelczycy odrobili część strat (6:9), ale Polacy na nowo odbudowali przewagę, a nawet ją powiększyli, po tym jak, efektownym blokiem popisał się Piotr Nowakowski (16:7). W dalszej części seta obraz gry nie uległ zmianie – wyraźnie na fali był Kubiak, który nie tylko dobrze atakował, ale i pewnie przyjmował (18:8, 20:11). Zawodnikom z Ameryki Południowej wychodziły jedynie pojedyncze akcje i nie byli oni w najmniejszym nawet stopniu nawiązać kontaktu punktowego. Biało-czerwoni w końcówce grali bardzo pewnie i konsekwentnie powiększali przewagę, po asie serwisowym Rafała Buszka prowadząc już dziesięcioma oczkami (23:13). W rezultacie gospodarze mundialu rozstrzygnęli seta na swoją korzyść 25:13.

III set

Trzecia odsłona meczu była już tylko formalnością. Punktowe zagrywki Mariusza Wlazłego w połączeniu z wysoką skutecznością na skrzydle Michała Kubiaka oraz Rafała Buszka pozwoliły Polakom zbudować pięciopunktowe prowadzenie (9:4). Wenezuelczycy mieli olbrzymie problemy ze skończeniem swojej pierwszej akcji, co bezlitośnie wykorzystywali rywale, a konkretnie Nowakowski i Marcin Możdżonek (13:7, 16:8). Gdy asem serwisowym popisał się Wlazły (18:8) stało się jasne, że tego meczu nasi siatkarze już nie przegrają. Ostatecznie biało-czerwoni pozwolili rywalom ugrać zaledwie 14 punktów w secie, którego zakończył zepsutą zagrywką Ernando Gomez (25:14).

Dzięki tej wygranej, Polacy zapewnili już sobie awans do dalszej fazy turnieju. Kolejne spotkanie biało-czerwoni rozegrają w najbliższą sobotę. Ich przeciwnikiem będzie ostatni w grupie Kamerun. Początek meczu o godzinie 20:15.

Polska Wenezuela 3:0

(25:20, 25:13, 25:14)

Polska: Fabian Drzyzga (1), Mariusz Wlazły (11), Piotr Nowakowski (8), Karol Kłos (4), Michał Winiarski (1), Mateusz Mika (7), Paweł Zatorski (libero) oraz Dawid Konarski (1), Marcin Możdżonek (4), Michał Kubiak (9) i Rafał Buszek (7)

Wenezuela: Jose Carrasco (2), Fernando Gonzalez (1), Kervin Pinerua (10), Jesus Chuorio Pirela (6), Maximo Montoya (7), Fredy Cedeno (2), Hector Mata (libero) oraz Jhoser Contreras (1), Carlos Paez, Daniel Escobar i Ernando Gomez (2)