Uroczystości na Jasnej Górze

Na Jasnej Górze zakończyła się Suma Pontyfikalna z okazji przypadającej dziś uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej. Tegorocznemu odpustowi towarzyszy hasło „ Królowo Polski, ślubujemy strzec wiary Ojców”. Transmisje przeprowadziło Radio Maryja.

Mszy św. z udziałem Episkopatu Polski przewodniczył Prymas Polski ks. abp Józef Kowalczyk. Podczas homilii odniósł się m.in. do słów błogosławionego Ojca św. Jana Pawła II, który podkreślał, że jeżeli w pełni mają być  zabezpieczone prawa człowieka, potrzeba by naprawdę miłowany był człowiek.

Ks. abp czy dzisiaj możemy powtórzyć słowa, że w naszej ojczyźnie naprawdę miłowany jest człowiek? Czy też miłowana jest mamona i chęć łatwego się wzbogacenia egoistycznego?

– Czy fundamentem stanowionego prawa rzeczywiście jest poczucie sprawiedliwości społecznej i miłości człowieka? Czy też takie, czy inne interesy zainteresowanych grup takich, czy innych wielkich posiadaczy mamony tego świata. Trudno w to uwierzyć gdy widzimy rosnącą, tak skrajnie rozwarstwioną w naszym społeczeństwie, tendencję do zróżnicowania społecznego, gdzie obok bogatych i majętnych żyją ludzie cierpiący bezdomność, pozbawieni podstawowej opieki zdrowotnej, albo z trudnością dopraszających się o pomoc lekarską – mówił ks. abp Józef Kowalczyk.

Prymas Polski podkreślał, że naszym obowiązkiem jest stawać w obronie wszystkich pokrzywdzonych i opuszczonych w swojej biedzie, bezradności i rozpaczy.

Ks. abp Józef Kowalczyk wskazał, że w walce o sprawiedliwość społeczną naszym przodkom nie chodziło o wybudowanie wieży w której na szczycie będą najbogatsi a na dole ludzie prawie umierający z głodu.

Taka sytuacja jak dodał, jest grzechem społecznym zasługującym na krytykę, rachunek sumienia i postanowienie poprawy.

– Premie i nagrody przyznawane w czasie obecnego kryzysu, zwłaszcza tym, którzy dobrze się mają budzą zdziwienie i zgorszenie społeczne i to nie jest krytyka, tylko wezwanie do rachunku sumienia. Do tych wszystkich podstaw, które legły u protestu Gdańskiego, u  umów Gdańskich. Politycy muszą solidaryzować się ze społeczeństwem w znacznym już procesie biedy. W przeciwnym razie społeczeństwo odwróci się od rządzących  i powie:„ nie jesteście lepsi od tych, którzy nas w przeszłości oszukiwali” – dodał ks. abp Józef Kowalczyk.

Prymas Polski wskazał na rolę rodziny akcentując, że mamy takie społeczeństwo jakie mamy rodziny. Dodał, że musimy budować rodziny które są żywym obrazem Ewangelii.

W trakcie Mszy św. tradycyjnie już ponowione zostały Jasnogórskie Śluby Narodu, których autorem jest Prymas Tysiąclecia ks. kard. Stefan Wyszyński. W programie dzisiejszych uroczystości przewidziana jest jeszcze droga krzyżowa, procesja Eucharystyczna o 18.30 a także Msza św. o godzinie 19.00 pod przewodnictwem ks. abp Wacława Depo, metropolity częstochowskiego.

Tymczasem na Jasnej Górze rozpoczyna się dziś także Sesja Rady Biskupów Diecezjalnych. Księża biskupi poruszą m.in. temat obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski, oraz obchodów Światowego Dnia Młodzieży w Krakowie.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl