fot. arquibogota.org.co

„Nie” dla gender na katolickiej uczelni

Na Papieskim Uniwersytecie Ksaweriańskim w Bogocie odwołano wykłady, które miały być prowadzone przez czołowych aktywistów LGBT z Kolumbii i Ekwadoru. Przeciwko promocji związków homoseksualnych i ideologii gender na katolickiej uczelni zaprotestowali kolumbijscy księża biskupi i katolicy.

Jak poinformował ks. bp José Daniel Falla, sekretarz Konferencji Episkopatu Kolumbii, dzięki interwencji ks. kard. Rubéna Salazara, arcybiskupa Bogoty i zarazem przewodniczącego tamtejszego Episkopatu, ks. abp. Ettore Balestrero, nuncjusza apostolskiego, i nacisków świeckich kurs „Ciclo Rosa Académico”, który miał odbyć się na Papieskim Uniwersytecie Ksaweriańskim w dniach 28-30 sierpnia br., został odwołany.

Dużą presję na wycofanie wykładów wywarli świeccy, którzy podjęli akcję zbierania podpisów pod petycją do władz uczelni. Domagali się odwołania kursu poświęconego ideologii sprzecznej z Ewangelią i nauką Kościoła, podważającej prawdę o człowieku i jego godność.

Organizacja Głos Katolicki Kolumbii (GKK) na swojej stronie internetowej podziękowała pasterzom Kolumbii za interwencję, a także katolickim organizacjom i środkom społecznego przekazu, które przyłączyły się do protestu.

„Pragniemy przypomnieć, że nie jest to inicjatywa wymierzona przeciw nauce lub ośrodkowi akademickiemu, ale skierowana na rzecz uczciwego dochodzenia do Prawdy” – czytamy. GKK zwrócił uwagę na konieczność reakcji wobec relatywizmu naukowego, braku spójności prawdy o człowieku i jego instrumentalnym traktowaniu.

Kurs „Ciclo Rosa Académico” miał otwarcie promować ideologię gender i program polityczny LGBT (lesbijek, gejów, trans- i biseksualistów) w Ameryce Południowej. – Realizacja tego przedsięwzięcia na uniwersytecie katolickim implikuje łamanie prawa i zaangażowanie w prawdę ewangeliczną nakazane przez Konstytucję Apostolską o uniwersytetach katolickich „Ex Corde Ecclesiae” – przestrzegała organizacja GKK.

Dyrektor Instytutu Studiów Społecznych i Kulturowych PENSAR na Papieskim Uniwersytecie Ksaweriańskim o. Alberto Múnera, organizator wydarzenia, tłumaczył się, że chodzi „jedynie o badania i analizy fenomenu społecznego i kulturowego”, a nie promocję związków homoseksualnych i ideologii gender. Jednak jak wynika zarówno z programu planowanych wykładów, jak i listy zaproszonych wykładowców tematyka wykładów nie pozostawia złudzeń i jest otwartą promocją ideologii gender i życia homoseksualnego.

Wśród zaproszonych wykładowców był m.in. transseksualista, jak też osoby spośród „elit” środowisk homoseksualnych dążących do zmiany prawa w ustawodawstwie państwa. Na spotkania przygotowano również specjalne materiały promocyjne sfinansowane przez LGBT.

Jak wskazali organizatorzy, „są to osoby kompetentne w materii”, by rozmawiać o homoseksualizmie. Na pytania o możliwość uczestnictwa i konsultacji ze strony Kościoła organizator – o. Múnera, odpowiedział, że „nie jest to miejsce na prezentowanie nauki Kościoła”.

Agnieszka Gracz

drukuj