Węgry/Lazar: rząd zgadza się z oceną Tuska i krytykuje Schulza

Rząd Węgier zgadza się z oceną przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska w sprawie kwot relokacyjnych – oświadczył w czwartek szef kancelarii premiera Viktora Orbana, Janos Lazar. Skrytykował też propozycję szefa SPD Martina Schulza dotyczącą przyszłości UE.

Janos Lazar na konferencji prasowej w Budapeszcie uznał za istotne to, że po dwóch latach po raz pierwszy powiedziano, iż obowiązkowe kwoty relokacyjne dzielą państwa członkowskie i nie nadają się do rozwiązania kryzysu migracyjnego.

Odniósł się w ten sposób do listu Donalda Tuska do przywódców UE, w którym ten wskazał, iż wprowadzenie systemu kwotowego rozdziału uchodźców okazało się nieskuteczne i podzieliło państwa członkowskie. Donald Tusk zapowiedział też, że zaproponuje „dalsze działania”, jeśli do czerwca 2018 r. nie będzie w tej sprawie rozwiązania.

Janos Lazar ocenił, że połowa państw członkowskich chce obowiązkowych kwot, a druga połowa przeciw nim protestuje, propozycje Komisji Europejskiej nie spełniły zaś związanych z nimi nadziei.

Szef kancelarii premiera potępił też Komisję za to, że wykraczając – jego zdaniem – daleko poza swoje kompetencje, zaatakowała wypowiedź Donalda Tuska.

Komisja skrytykowała w środę list Donalda Tuska.

„Komisja Europejska stanowczo sprzeciwia się stwierdzeniu, że relokacja jako reakcja na kryzys okazała się nieskuteczna. (…) Jako instytucja bronimy prawa i decyzji podjętych przez Radę UE” – powiedział rzecznik KE Margaritis Schinas.

Janos Lazar uznał też za „absolutnie zdumiewający” postulat szefa SPD Martina Schulza, by do 2025 roku przekształcić Unię Europejską w Stany Zjednoczone Europy i by wszystkie państwa do nich przystąpiły, a jeśli tego nie uczynią, powinny wystąpić z UE.

„Takie ultimatum, jakie kilka dni temu wygłosił Martin Schulz, Węgry po raz ostatni dostały od Adolfa Hitlera” – oznajmił Janos Lazar.

W przemówieniu programowym na rozpoczęcie zjazdu SPD w zeszły czwartek Schulz oznajmił:

„Chcę, by powstał europejski traktat konstytucyjny, który stworzy Europę federacyjną”. Jak wyjaśnił, taki traktat powinien zostać wypracowany przez konwent, w którym uczestniczyć powinny „społeczeństwa obywatelskie i narody”.

„Kraje, które nie przyjmą takiego traktatu, powinny opuścić Wspólnotę” – oświadczył Martin Schulz.

JanosLazar odniósł się też do faktu uznania przez USA Jerozolimy za stolicę Izraela. Oświadczył, że zdaniem węgierskiego rządu Stany Zjednoczone mają prawo uznać to miasto za stolicę Izraela, a zadaniem Unii Europejskiej nie jest ocenianie decyzji prezydenta USA, tylko wypracowanie własnego stanowiska.

Dodał, że rząd Węgier nie zmienił swego stanowiska w sprawie Bliskiego Wschodu, zgodnie z którym z każdą ze stron należy utrzymywać wyważone stosunki.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl