fot. prezydent.pl

Ustawa o wsparciu kobiet w ciąży podpisana przez prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem”. Dokument przewiduje m.in., że z tytułu urodzenia ciężko chorego dziecka przysługiwać będzie jednorazowe świadczenie w wysokości 4 tys. zł.

Przewodnikiem rodzin po systemie wsparcia ma być asystent rodziny, którego zadaniem będzie koordynowanie dostępnej pomocy.

Ustawa ma też ułatwić dostęp do świadczeń zdrowotnych, również hospicjów perinatalnych.

To potrzebny i dobry krok we frontalnej batalii o ochronę i promowanie życia dziecka poczętego – podkreślił ks. prof. Paweł Bortkiewicz, bioetyk.

– Strona proaborcyjna mówi bardzo często, że kobieta w sytuacji, w której w wyniku diagnostyki prenatalnej zostaje rozpoznana ciężka wada wrodzona dziecka, zostaje sama, porzucona przez męża, przez partnera, zostawiona samotnie, bezradna. Ta ustawa kładzie kres takim opiniom, niezależnie od tego, na ile one są prawdziwe, ale jest też bardzo ważnym argumentem w dyskusji. Przede wszystkim faktycznie ona jest pomocą realną i tu zwracałbym uwagę na to, na co kładła też akcent pani minister Rafalska, że nie można absolutnie (to jest cynizmem) przeliczać tej pomocy na kwotę 4 tys. złotych, jak to czynią niektóre media. To jest przede wszystkim pomoc polegająca na głębokiej solidarności, pomocy zarówno asystenta rodziny, jak i konsultanta psychologicznego – wskazywał ks. prof. Paweł Bortkiewicz.

Do końca tego roku rząd ma przyjąć program kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za życiem”, opracowany na podstawie odrębnych przepisów.

RIRM

drukuj