fot. facebook.com/PrezydentToruniaMichalZaleski/

Toruń: Obchody 79. rocznicy straceń na Barbarce

Kilkaset osób uczciło w niedzielę na toruńskiej Barbarce pamięć osób straconych w tym miejscu w czasie okupacji niemieckiej w październiku 1939 roku. W obchodach 79. rocznicy mordu wzięli udział m.in. parlamentarzyści, przedstawiciele lokalnych władz, harcerze i kombatanci.

Mszy św. przewodniczył biskup toruński ks. bp Wiesław Śmigiel. Prezydent Torunia Michał Zaleski mówił, że „nigdy nie będzie można pojąć bezsensu tej zbrodni oraz łatwości, z którą została dokonana”.

Milczymy nad tą ziemią śmierci. Tu zapalamy ogień pamięci i modlimy się za ofiary Barbarki. Od wielu lat przychodzimy w to miejsce ze słowami nieukojonej boleści” – dodał Michał Zaleski.

Pod pomnikiem, który upamiętnia pomordowanych złożono kwiaty.

Aresztowania podczas okupacji niemieckiej zaczęły się w Toruniu na masową skalę w połowie października 1939 roku. W pierwszej kolejności dotknęły inteligencję, ale również ludzi młodych, w wieku 16-20 lat. Aresztowani przetrzymywani byli głównie w Forcie VII, który zaadaptowano na więzienie. Wywożenie do lasów Barbarki rozpoczęło się pod koniec października. Tam Polaków rozstrzeliwano. Zginęło ok. 600 osób, którzy grzebani byli w masowych grobach. Przed zakończeniem wojny Niemcy odkopali część z nich, a wiele zwłok spalono.

Przeprowadzone we wrześniu i październiku 1945 roku ekshumacje pozwoliły odnaleźć siedem mogił. Wydobyto wtedy 87 ciał, które miały znaki świadczące o dokonanym mordzie – egzekucji. Wiele ciał przeniesiono na cmentarz przy ul. Grudziądzkiej, ale są rodziny, które zdecydowały o pozostawieniu swoich bliskich w tym miejscu, argumentując to faktem spoczywania ich obok innych osób, z którymi razem stracili życie.

PAP/RIRM

drukuj