fot. TV Trwam

[TYLKO U NAS] A. Mularczyk: Dopóki Niemcy nie uregulują kwestii związanych z odszkodowaniem za II wojnę światową, żaden Niemiec nie ma prawa pouczać Polaków o tym, co jest praworządne

Dopóki Niemcy nie uregulują kwestii związanych z odszkodowaniem za II wojnę światową, żaden Niemiec nie ma prawa pouczać Polaków czy polskiego rządu o tym, co jest praworządne, co jest demokratyczne i jaką Polska powinna politykę realizować w Unii Europejskiej – akcentował Arkadiusz Mularczyk, poseł PiS i szef zespołu ds. reparacji wojennych w Sejmie VIII kadencji, w środowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Poseł Zielonych i szef niemiecko-polskiego zespołu w Bundestagu Manuel Sarrazin zwrócił uwagę, że kwestia wypłaty Polsce reparacji wojennych nie jest jeszcze uregulowana. Polityk zaproponował m.in. stworzenie dwóch nowych funduszy dla ofiar wojny i okupacji. [czytaj więcej]

– Podkreśla, że Polska nie ma podstaw prawnych do dochodzenia reparacji, ale Niemcy, z uwagi na polityczną i moralną odpowiedzialność, powinny tę problematykę z Polską uregulować. Proponuje, żeby został stworzony fundusz zapomogowy dla osób jeszcze żyjących i poszkodowanych przez III Rzeszę oraz dla ich rodzin, a także zaproponował, żeby powstał fundusz, który służyłby wsparciu polskiej kultury i tych miejscowości, które zostały przez państwo niemieckie w czasie wojny w sposób szczególny dotknięte – wskazał Arkadiusz Mularczyk.

Gość „Aktualności dnia” zaznaczył, że jest to pierwszy głos poważnego polityka Bundestagu, który zaproponował pewną koncepcję wypłaty odszkodowań dla Polski za straty wojenne.

– Jest to oczywiście pewien sygnał, który oceniam pozytywnie, płynący ze strony niemieckiej, że część klasy politycznej w Niemczech gotowa jest do dyskusji na temat odszkodowań i reparacji wojennych. Oczywiście ten zaproponowany zakres w żaden sposób nas nie zadowala. Uważamy, że byłby to w ogóle początek do rozmowy na ten temat. Natomiast należy zauważyć, że nasza konsekwentna, spójna praca, która trwa od dłuższego czasu i również znajduje swoje odzwierciedlenie w szeregu publikacji prasowych na całym świecie, także w Niemczech i w Polsce, zaczyna przynosić pewnego rodzaju pozytywne owoce, bo część klasy politycznej w Niemczech dostrzega, że problem jest nieuregulowany – zauważył szef zespołu ds. reparacji wojennych w Sejmie VIII kadencji.

– Dopóki Niemcy nie uregulują kwestii związanych z odszkodowaniem za II wojnę światową, żaden Niemiec nie ma prawa pouczać Polaków czy polskiego rządu o tym, co jest praworządne, co jest demokratyczne i jaką Polska powinna politykę realizować w Unii Europejskiej – dodał.

Poseł Arkadiusz Mularczyk podkreślił, że propozycja Manuela Sarrazina stanowi początek do długich negocjacji w sprawie reparacji wojennych.

– Tylko konsekwentna postawa rządu i prezydenta, czyli naczelnych organów władz państwowych, i spójny przekaz ze strony naszego państwa w przyszłości może nas doprowadzić do pozytywnych efektów w tej sprawie. Pięć czy dziesięć lat temu temat reparacji wojennych czy odszkodowań był tematem zamkniętym. Wszyscy twierdzili, że do sprawy już nie można wrócić, że Polska nie ma prawa do reparacji i temat jest zamknięty. Dzisiaj widzimy, że tak jednak nie jest i że toczy się dyskusja – powiedział polityk.   

Całą rozmowę z Arkadiuszem Mularczykiem w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj