[TYLKO U NAS] Dr hab. A. Głogowski: W Pakistanie rosną wpływy fundamentalistów, co odbija się na sytuacji chrześcijan

W Pakistanie rosną wpływy fundamentalistów, co odbija się na sytuacji chrześcijan. Dla muzułmańskiej większości Pakistan jest krajem islamistycznym, co powoduje, że swoje frustracje odreagowuje się na mniejszości chrześcijańskiej – powiedział w rozmowie z TV Trwam dr hab. Aleksander Głogowski, ekspert ds. stosunków międzynarodowych.

Po raz dziesiąty w niedzielę obchodzimy Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. W sposób szczególny pamiętamy o chrześcijanach w Pakistanie. Więcej o tym [tutaj].

Pakistańskie prawo teoretycznie pozwala na wolność wyznania, ale w praktyce mniejszości religijne są prześladowane – powiedział dr hab. Aleksander Głogowski.

Chrześcijanie są zdecydowaną mniejszością w Pakistanie. Pomimo iż konstytucja gwarantuje do pewnego stopnia wolność wyznania, to w prawie karnym są przepisy mówiące o karaniu za bluźnierstwa. Ten paragraf używany jest do prześladowania chrześcijan. Niemal każda wypowiedź zakładająca, że Mahomet nie był prorokiem albo że istnieje Trójca Święta to jest odczytywane jako bluźnierstwo – zaznaczył ekspert ds. stosunków międzynarodowych.

Jednym z takich przypadków jest Asia Bibi, która oczekuje na wykonanie kary śmierci.

Teoretycznie prezydent Pakistanu ma narzędzia do tego, aby oczyścić Asię Bibi z zarzutów. Jednak byłoby to wbrew woli większości społeczeństwa, co mogłoby doprowadzić nawet do rozruchów w państwie – wskazał rozmówca TV Trwam.

Często dochodzi również do samosądów – mówił Aleksander Głogowski.

Ostatnio miało miejsce spalenie rodziny chrześcijańskiej w piecu garncarskim, bo sąsiedzi poczuli się zdruzgotani tym co usłyszeli. Okazało się, że byli niewinni – wskazał.

Trzeba też pamiętać, że chrześcijanie w Pakistanie są przedstawicielami biedniejszej części społeczeństwa, stąd też mają oni najczęściej kontakt z podobnie biednymi muzułmanami, którzy swój radykalizm manifestują właśnie w ten sposób – dodał ekspert ds. stosunków międzynarodowych.

W Pakistanie rosną wpływy fundamentalistów, co odbija się na sytuacji chrześcijan. Dla muzułmańskiej większości Pakistan jest krajem islamistycznym, co powoduje, że swoje frustracje odreagowuje się na mniejszości chrześcijańskiej – powiedział dr hab. Aleksander Głogowski.

RIRM

drukuj