X Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym

Kościół w Polsce staje się dziś głosem tych, którym ten głos zabrano. Po raz dziesiąty obchodzimy Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. W sposób szczególny pamiętamy o chrześcijanach w Pakistanie.

Od wielu lat przebywa w więzieniu. Oskarżona o bluźnierstwo została skazana na karę śmierci. Asia Bibi stała się symbolem, ale jej sprawa wciąż ciągnie się przed pakistańskimi sądami.

– Teoretycznie prezydent mógłby ją ułaskawić, bo ma takie narzędzia prawne, ale nie robi tego, bo to byłoby wbrew woli sporej części społeczeństwa i mogłoby doprowadzić do rozruchów – tłumaczy politolog dr hab. Aleksander Głogowski z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Bo w Pakistanie – jak przypomina dr hab. Aleksander Głogowski – najwięcej do powiedzenia ma radykalny islam. Pretekstem staje się tzw. ustawa o bluźnierstwie.

– Każda wypowiedź zakładająca, że Mohamed nie był prorokiem albo np. że istnieje Trójca Święta, jest poczytywane za bluźnierstwo – wskazuje ekspert ds. stosunków międzynarodowych.

Asia Bibi trafiła do więzienia, uniknęła samosądu, bo właśnie w taki sposób w Pakistanie giną chrześcijanie – zamordowani przez radykalnych muzułmanów.

– Kobieta była w zaawansowanej ciąży z czwartym dzieckiem, zostali spaleni żywcem w piecu do wypalania cegły, oskarżeni o profanację Koranu. Potem się okazało, że to nie był Koran tylko kartka gazety – wskazuje ks. prof. Waldemar Cisło, dyrektor sekcji polskiej Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

– Chrześcijanie w Pakistanie są przedstawicielami biedniejszej części społeczeństwa. Stąd oni najczęściej mają kontakt z podobnie biednymi muzułmanami, którzy swój radykalizm manifestują w ten sposób – wyjaśnia dr hab. Aleksander Głogowski.

Takich tragicznych historii jest więcej – podkreśla ks. prof. Waldemar Cisło.

– Taki bardzo brutalny przykład: kiedy półtoraroczna dziewczynka została zgwałcona przez sąsiada, muzułmanina – mówi ksiądz profesor.

W Pakistanie w niemal 100-milionowej większości muzułmańskiej żyje 1,5 mln chrześcijan.

– Chrześcijanie to 2 proc. ludności Pakistanu. Ze strony rządu pakistańskiego nie doświadczamy żadnych problemów. Agresja, przemoc płyną od społeczności muzułmańskiej – tłumaczy ks. dr Emmanuel Parvez, kapłan z Pakistanu.

Dziś głosem prześladowanych chrześcijan staje się Kościół w Polsce. Dziś – bo to kolejny Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym.

– Zachęcamy naszych wiernych, księży o modlitwę. Prosimy w intencji księży, wiernych w Pakistanie – mówi ks. prof. Waldemar Cisło.

Choć chrześcijanie są najbardziej prześladowaną religią na świecie, o ich dramacie wciąż mówi się niewiele – wskazuje minister ds. pomocy humanitarnej Beata Kempa.

– O tym się nie rozmawia, nie mówi i nie wiem, czy to wynika z niewiedzy czy z niechęci – zwraca uwagę minister.

O ich los na forum międzynarodowym upomina się Polska.

– Po tej informacji może pójść po prostu prośba o wspólne pomaganie. Taką pomoc planujemy – zapowiada Beata Kempa.

Taka pomoc ma dotyczyć m.in. Iraku. Polski rząd chce ją realizować we współpracy ze Stanami Zjednoczonymi.

TV Trwam News/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl