Toruń: rozpoczynają się Dni Szelążkowe

Dni Szelążkowe, to wydarzenie poświęcone pamięci Sługi Bożego ks. bp. Adolfa Szelążka. Dziś przypada 68. rocznica jego śmierci. Torunianie będą wspominać duchownego przez trzy dni.

Obecnie trwa etap rzymski procesu beatyfikacyjnego ks. bp. Adolfa Szelążka. Pod koniec stycznia odbyła się ekshumacja i rekognicja jego doczesnych szczątek.

Dziś w ramach dni poświęconych duchownemu w toruńskim Centrum Dialogu odbędzie się m.in. sesja naukowa. O tym, co będzie można na niej usłyszeć o księdzu biskupie Adolfie Szelążku, mówi s. Hiacynta Augustynowicz, postulator w jego procesie beatyfikacyjnym i jeden z organizatorów wydarzenia.

Profesor Waldemar Rozynkowski przybliży nam historię pobytu Księdza Biskupa na ziemi toruńskiej. Zostanie także przywołany temat Wołynia za czasów posługi ks. bp. Adolfa Szelążka, kiedy posługiwał tam jako ordynariusz diecezji łuckiej. Poprosiliśmy też panią Marię Kalas, która przybliży nam jego wielkiego przyjaciela i zarazem proboszcza katedry w Łucku, błogosławionego już księdza Władysława Bukowińskiego. Dokładniej przybliży nam jego myśl wychowawczą, którą bardzo promował za czasów swojej posługi w Łucku. Ja natomiast podzielę się z państwem wydarzeniem, które miało miejsce dwa tygodnie temu, związanym z ekshumacją, z zabezpieczeniem doczesnych szczątków Sługi Bożego – akcentuje s. Hiacynta Augustynowicz.

Na zakończenie sesji naukowej przewidziano występ grupy teatralnej z Ukrainy przybliżający postać Sługi Bożego ks. bp. Adolfa Szelążka.

Duchowny urodził się w 1865 r. w Stoczku Łukowskim. Założył Zgromadzenie Sióstr Św. Teresy od Dzieciatka Jezus. Od 1926 r. stał na czele diecezji łuckiej na Wołyniu. Był więźniem stalinowskim. Po wygnaniu przez Sowietów w 1946 r. z Wołynia trafił do Kielc, a później do dzisiejszej diecezji toruńskiej do Zamku Bierzgłowskiego. Zmarł w 1950 r.

Patronat medialny nad Dniami Szelążkowymi objęły m.in. Radio Maryja i TV Trwam. Wydarzenie rozpocznie się dziś o godz. 16.00 i potrwa do niedzieli.

RIRM

drukuj