Rozpoczyna się budowa muzeum Pamięć i Tożsamość im. św. Jana Pawła II w Toruniu

W Toruniu rozpoczyna się budowa muzeum Pamięć i Tożsamość im. św. Jana Pawła II. Pod koniec kwietnia wykonawca placówki odebrał plac budowy. Dziś ruszają prace. Muzeum będzie prezentować ponad 1000-letnią historię chrześcijańskiej Polski ze szczególnym uwzględnieniem nauki Papieża Polaka. To kolejna placówka, która będzie współtworzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Muzeum ma powstać w niecałe dwa lata. Nowoczesny budynek stanie między kampusem Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej oraz Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II.

Dyrektor Finansowy Fundacji Lux Veritatis Lidia Kochanowicz-Mańk powiedziała na antenie TV Trwam, że ma nadzieję, że podczas budowy ruszy także przetarg na realizację stałej wystawy.

– Ten wykonawca ma wykonać oczywiście budynek i przygotować go pod wystawę stałą, ale w międzyczasie mam nadzieję, muzeum rozpisze kolejny konkurs i przetarg na przygotowanie wystawy stałej. Chcemy te dwa etapy połączyć tak, żebyśmy rzeczywiście mogli to muzeum za dwa lata otworzyć już wraz z wystawą stałą – wskazała Lidia Kochanowicz-Mańk.

Istotnym zadaniem placówki będzie też upowszechnianie wyników badań naukowych dotyczących postaw Polaków wobec Żydów podczas II wojny światowej. W muzeum eksponowane będą m.in. relacje świadków z tamtych czasów.

Placówka będzie współtworzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Będzie to państwowa jednostka kultury.  Zwrócił na to uwagę na antenie TV Trwam o. Tadeusz Rydzyk CSsR, Dyrektor Radia Maryja.

– Zwróćcie uwagę Państwo, że to jest państwowe. To tak odnośnie powiedziałbym ludzi, którym wątpię czy zależy na Polsce, którzy ciągle gdzieś uderzają. My pracujemy tak: Pan Bóg, Kościół, Ojczyzna. Bóg, Honor, Ojczyzna. Tak pracujemy i taka jest nasza posługa. A tu cały czas: „Tak. Ci dali temu, tamtemu”. Proszę Państwa mówimy wam, żebyście wiedzieli, nam zależy na Polsce – podkreślał o. Tadeusz Rydzyk CSsR.

Dyrektora placówki będzie powoływał minister kultury po uzgodnieniu kandydatury z założycielem, czyli Fundacją Lux Veritatis.


RIRM

drukuj