Trwa realizacja projektu „Rotmistrz Pilecki – Przywrócenie pamięci”

Fundacja Lux Veritatis realizuje historyczny projekt „Rotmistrz Pilecki – Przywrócenie pamięci”. Inicjatywa wpisuje się w obchody 70. rocznicy śmierci Witolda Pileckiego. Trwają ostatnie prace przed rozpoczęciem nagrywania filmu dokumentalnego o polskim bohaterze. Jest to forma uczczenia i złożenia hołdu wszystkim bohaterom, którzy przez długi czas byli zapomniani. Teraz na szczęście nastał czas, że są przypominani – wskazała Dorota Rączka, koordynator akcji, podczas rozmowy z portalem Radia Maryja.

Dorota Rączka poinformowała, że film o Witoldzie Pileckim będzie reportażem dokumentalnym składającym się z trzech 30 min. części.

– Skończyliśmy w tym momencie research, przebrnęliśmy przez masę materiałów znajdujących się w Instytucie Pamięci Narodowej i innych ośrodkach historycznych. Wkrótce rozpoczniemy nagrywanie zdjęć – wyjaśniła Dorota Rączka.

Celem projektu jest przybliżenie postaci Rotmistrza szerokiej publiczności zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami, szczególnie wśród amerykańskiej Polonii.

– Chcemy przypomnieć osobę Witolda Pileckiego, pokazać różne jego losy, nie tylko z okresu, gdy przebywał w Auschwitz, ale też wcześniejsze jego działania niepodległościowe i podejście do polskości. Pokażemy, że ważna była dla niego wiara chrześcijańska oraz to, jak ona kształtowała jego życie i jaką siłę dawała mu do samego końca (…). Jest to forma uczczenia i złożenia hołdu także wszystkim bohaterom, którzy przez długi, długi czas byli zapomniani. Teraz na szczęście jest okres w historii, kiedy wielu z nich jest przypominanych – zaznaczyła koordynator projektu.

Film zostanie wyemitowany w TV Trwam najprawdopodobniej na początku listopada. Bieżące prace nad projektem można śledzić na Twitterze [zobacz]

RIRM

drukuj