fot. www.facebook.com/Policja.Zakopane/

Policja: Skutki zażycia narkotyków czy dopalaczy mogą być tragiczne

W miniony piątek zakończył się rok szkolny i rozpoczęły ponad dwumiesięczne wakacje. Niektórzy spędzą ten czas w domu, a jeszcze inni na zorganizowanych koloniach. Policja apeluje do rodziców, by poinformowali swoje pociechy o ogromnym zagrożeniu, jakie niesie za sobą zażycie nieznanych nam środków.

Wakacje sprzyjają zawieraniu nowych znajomości. Młodzi ludzie są jednak podatni na namowy rówieśników, w tym do spróbowania narkotyków czy tzw. dopalaczy.

Co roku z używkami po raz pierwszy spotyka się tysiące Polaków. Policja apeluje do opiekunów, aby rozmawiać o tym z dziećmi i edukować. Podinspektor Wioletta Dąbrowska z toruńskiej policji zachęca rodziców, aby poświecili czas na zapoznanie się z problemem, a potem ostrzegli swoich podopiecznych. Skutki zażycia takich substancji mogą być tragiczne – dodaje.

Rozmawiajmy z dziećmi, że jest to trucizna, niejednokrotnie śmiertelna. Rozmawiajmy o tym, co producenci takich substancji, chcąc zarobić, niszcząc, a w zasadzie zabijając organizmy naszych dzieci. Co dokładają, dolewają, czym nasączają różnego rodzaju papierki. Są to substancje żrące i silnie chemiczne. One po zetknięciu z ludzkim organizmem powodują różne reakcje, ale mogą spowodować zagrożenie życia – informuje Wioletta Dąbrowska.

Policjanci apelują do młodzieży, by zdecydowanie reagować, gdy w towarzystwie ktoś zamierza zażyć tego rodzaju substancje. Jedną z opcji jest powiadomienie funkcjonariuszy.

Obecne władze chcą traktować dopalacze jak narkotyki. Rząd wypowiedział  walkę z używkami. W Ministerstwie Zdrowia kończą się prace nad projektem w tej sprawie.

 

RIRM

drukuj