fot. pixabay.com

[TYLKO U NAS] Dr A. Dąbrowski o nadużywaniu prawa do informacji publicznej: Chodzi o to, aby podważyć autorytet Kościoła i wszystkiego, co jest oparte na wartościach chrześcijańskich 

Bardzo sprytnie zaplanowano ten atak. Zaczęli od Radia Maryja i Fundacji Lux Veritatis, a teraz uderzają w kolejne podmioty, czyli szkoły katolickie. Jest to kwestia podważenia instytucji Kościoła – wskazał dr Artur Dąbrowski, prezes Akcji Katolickiej archidiecezji częstochowskiej, w Radiu Maryja podczas audycji „Aktualności dnia”.

W ostatnim czasie coraz częściej słyszymy o stosowaniu presji wobec organizacji związanych z Kościołem ze strony skrajnie lewicowych instytucji. Narzędziem do prześladowania jest nadużywanie prawa do informacji publicznej, które utrudnia działanie instytucji. Przykładem takiego działania jest sytuacja Fundacji Lux Veritatis, której stowarzyszenie Watchdog, pod pretekstem rzekomego nieudzielenia informacji, wytoczyło proces sądowy. Do grona nękanych dołączyły także szkoły katolickie, które są zasypywane wnioskami o udzielenie informacji pod groźbą skierowania sprawy do sądu. Takie działanie umożliwia ustawa o informacji publicznej, która nakazuje organom władzy i innym podmiotom korzystającym ze środków państwowych udostępnić informacje o sprawach publicznych.

– Jest to ewidentna walka z Kościołem (…). Rodzi się pytanie, czy te instytucje składają wnioski o udzielenie informacji do innych szkół publicznych tak samo i z takim samym natężeniem, jak do szkół katolickich. Przecież tam też są publiczne pieniądze. Chodzi o to, aby podważyć autorytet Kościoła i wszystkiego, co jest oparte na wartościach chrześcijańskich – wskazał prezes Akcji Katolickiej archidiecezji częstochowskiej.

Zdaniem gościa audycji jest to celowe i zaplanowane działanie, które ma za zadanie zniszczyć zaufanie społeczeństwa do instytucji kościelnych.

– Bardzo sprytnie zaplanowano ten atak. Zaczęli od Radia Maryja i Fundacji Lux Veritatis, a teraz uderzają w kolejne podmioty, czyli szkoły katolickie. Jest to kwestia podważenia instytucji Kościoła. Należy zwrócić uwagę, że dzieje się to w czasie, kiedy dzieci wyjeżdżają na wyjazdy kolonijne organizowane m.in. przez te szkoły  – wyjaśnił dr Artur Dąbrowski.

Według gościa „Aktualności dnia” głównym celem ataku na szkoły katolickie jest podważenie wiarygodności katolickiego wychowania. Dziś wykorzystuje się do tego prawo, lecz przypomina to otwartą walkę z Kościołem, jaka miała miejsce za czasów Józefa Stalina.

– To przypomina akcję z czasów stalinowskich. Metoda jest taka sama, ale opakowanie zupełnie inne. Chodzi o wywołanie paraliżu w tych instytucjach. Dyrektorzy szkół, zamiast przygotowywać działania modernizujące szkoły i pomagające uczniom w powrocie do normalności po pandemii, będą musieli zajmować się chodzeniem po sądach i odpisywaniem na wnioski. Ponadto w przekazie medialnym wykreuje się obraz Kościoła, jako podejrzanej instytucji – powiedział prezes Akcji Katolickiej archidiecezji częstochowskiej.

W związku z ostatnimi atakami na Fundację Lux Veritatis oraz szkoły katolickie powstają wątpliwości odnośnie trafności ustawy do informacji publicznej.

– Jeżeli narzędziem do niesprawiedliwej walki z Kościołem staje się ustawa, to należy zastanowić się nad tym, jak powinna być ona prawidłowo skonstruowana – wskazał gość audycji.

Rozmowa z dr. Arturem Dąbrowskim dostępna jest [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj