[NASZ TEMAT] Min. M. Błaszczak: Nie traktujmy Polski jako miejsca, w którym nauczani są młodzi ludzie, którzy potem muszą stąd wyjeżdżać za pracą

Nie traktujmy naszego kraju jako montowni. Nie traktujemy naszego kraju jako miejsca, w którym wychowywani, nauczani są młodzi ludzie, a potem muszą wyjeżdżać z Polski za pracą. Stwórzmy im warunki do tego, żeby mogli pracować w Polsce. To się naprawdę opłaca, to się wszystkim opłaca, to się Polsce opłaca – mówił w swoim wystąpieniu podczas odbywającej się w WSKSiM w Toruniu konferencji „Niepodległość cyfrowa. Polska myśl technologiczna, czyli od pomysłu do sukcesu” minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Szef MON wygłosił prelekcję na temat „Innowacje w służbie obronności RP”. W swoim przemówieniu podkreślił, że sprzęt dla polskiego wojska przynajmniej częściowo powinien być produkowany w Polsce, aby potencjał ludzki w naszym kraju został wykorzystany.

– Oczywiście, można pójść na skróty, kupić sprzęt, niezbędny sprzęt, który będzie w Polsce montowany, ale czy z tego tytułu będą pożytki? Jakiś pożytek na pewno będzie, bo wojsko polskie będzie wyposażone w nowoczesny sprzęt, ale przecież nie o to chodzi. Chodzi o to, żeby ten sprzęt był chociażby w jakieś części wytwarzany w Polsce. Nie tylko ważne jest, żeby w Polsce była praca, ale chodzi o to, żeby myśl techniczna, żeby właśnie ten potencjał ludzki, został w naszym kraju wykorzystany – akcentował minister.

Polska należy do krajów, w których jest duży potencjał ludzki – zwrócił uwagę polityk. W tym kontekście przytoczył kilka danych dotyczących m.in. polskich programistów czy informatyków.

– Międzynarodowa olimpiada informatyczna. Do finałów kwalifikuje się co roku ok. 320 uczniów, według zasady po czterech uczniów z każdego startującego kraju. Klasyfikowani są oni według zdobytych punktów. Połowa nagradzana jest medalami, w tym ok. 25 uczestników medalami złotymi. Wszyscy polscy uczestnicy niemal każdego roku zdobywają cztery medale, co oznacza, że plasują się w górnej połowie stawki. Ranking TopCoder – TopCoder jest znaną amerykańską firmą zajmującą się organizacją konkursów programistycznych i prowadzącą bazę danych najlepszych programistów świata, z której korzystają największe firmy informatyczne świata (…) do pozyskiwania pracowników. Rankingowi temu przewodzi obecnie Uniwersytet Warszawski. Natomiast w rankingu państw Polska zajmuje czwarte miejsce – po Rosji, Chinach i Japonii – wskazał szef resortu obrony.

WSKSiM w Toruniu jest przykładem uczelni, która dąży do budowania a następnie wykorzystywania potencjału ludzkiego w naszym kraju – zaznaczył Mariusz Błaszczak.

– To jest jedna z uczelni, która bardzo poważnie podchodzi do tego, aby właśnie taki potencjał kształtować, formować, a później wykorzystywać. To jest cały mechanizm i Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej daje przykład, jak można właśnie ten mechanizm budować. Specjaliści wysokiej klasy, związani z przygotowaniem materiałów telewizyjnych, którzy pracują w TV Trwam, ale pracują także w innych telewizjach – w tym w telewizjach, które, jeżeli chodzi o ich przekaz, daleko są od TV Trwam, ale pracują, dlatego że absolwenci tej uczelni są po prostu najlepsi – mówił polityk.

Minister zadeklarował wsparcie dla rozwoju potencjału ludzkiego w Polsce poprzez tworzenie możliwości zdobycia pracy w instytucjach powiązanych z PGZ.

– Ja ze swej strony deklaruję pełne zaangażowanie tego zasobu, o którym wspominałem na wstępie, poprzez tworzenie możliwości do tego, żeby wykształceni Polacy mogli znaleźć pracę w tych instytucjach, które są związane, podlegają, tworzą Polską Grupę Zbrojeniową, przy produkcji nowoczesnego sprzętu dla wojska polskiego. Wszystkim się to opłaci – podsumował szef MON.

RIRM

drukuj