fot. https://twitter.com/MON_GOV_PL

Min. M. Błaszczak spotkał się z ministrem obrony Szwecji

Ministrowie obrony Polski i Szwecji rozmawiali w środę w Warszawie m.in. o skutkach kryzysu wywołanego nielegalną migracją. Jednym z głównych tematów było wykorzystanie szwedzkiego wojska do walki z gangami. Mariusz Błaszczak uważa, że przyjęcie przymusowej relokacji migrantów doprowadzi w Polsce do „scenariusza szwedzkiego”.

Mariusz Błaszczak rozmawiał w środę z ministrem obrony Szwecji, Pàlem Jonsonem. Szefowie resortów poruszali m.in. temat skutków nielegalnej migracji, w tym aktywności gangów, do walki z którymi rozważa się wykorzystanie wojska.

Po rozmowie minister Mariusz Błaszczak powiedział, że Polska nie zgadza się na przymusową relokację migrantów i tym samym ryzyko wzrostu przestępczości zorganizowanej w Unii Europejskiej.

Szef MON podkreślił, że dyskutowana na forum europejskim przymusowa relokacja może prowadzić do powtórzenia się „scenariusza szwedzkiego” w innych państwach. Mariusz Błaszczak dodał, że rząd Zjednoczonej Prawicy jest temu zdecydowanie przeciwny.

– Dziś „scenariusz szwedzki” próbuje wprowadzić do Polski Platforma Obywatelska i jej sojusznicy w Parlamencie Europejskim, głosując za przyjęciem systemu relokacji. To jest prosta droga do tego, żeby w polskich miastach zapanował chaos i bezprawie. Nie możemy do tego dopuścić. Rząd Prawa i Sprawiedliwości jest przeciwny mechanizmowi relokacji, gdyż relokacja zachęca kolejne fale migrantów do napływu do Europy – zwrócił uwagę minister.

W Unii Europejskiej finalizowane są prace nad paktem migracyjnym zakładającym obowiązkową „solidarność” – albo kraje zgodzą się na relokację migrantów, albo będą płacić ok. 20 tys. euro za każdą nieprzyjętą osobę. Od wyniku negocjacji przedstawicieli Europarlamentu i państw członkowskich zależy ostateczny kształt przepisów.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że Polska podczas zbliżającego się unijnego szczytu w Grenadzie zajmie twarde stanowisko przeciwko paktowi migracyjnemu.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl