M. Błaszczak: Policja będzie gotowa zapewnić bezpieczeństwo 11 listopada

Policja będzie gotowa zapewnić bezpieczeństwo 11 listopada – zapewnił minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak. Ocenił, że dzięki jego jasnym wypowiedziom na temat zagrożenia podczas Święta Niepodległości ze strony KOD, zagrożenie to będzie mniejsze.

Mariusz Błaszczak był pytany w porannym wywiadzie w Radiu ZET, czy uważa, że Komitet Obrony Demokracji 11 listopada może protestować, a zarazem czy uwrażliwi podlegającą mu policję na te protesty – odparł, że nie jest to kwestia wrażliwości, tylko odpowiedzialności.

Policja będzie przygotowana do tego, żeby zapewnić bezpieczeństwo 11 listopada. A, no cóż, ja mam nadzieję, że poprzez wskazanie, bo ja w swoich wypowiedziach publicznych wskazałem na zagrożenie, no mam nadzieję, że to zagrożenie jest mniejsze dzięki temu” – dodał szef MSWiA.

W ocenie Mariusza Błaszczaka lider KOD Mateusz Kijowski używa języka agresji, m.in. pisząc na Twitterze: „nie damy zawłaszczać biało-czerwonych barw, nie damy zawłaszczać święta narodowego”.

To język agresji: >nie damy zawłaszczać<. Gdyby powiedział: >każdy ma prawo demonstrować, my również chcemy demonstrować<, ale ten język, to jest język konfrontacji” – ocenił minister spraw wewnętrznych.

Szef MSWiA pytany, czy „złośliwostką” było zabranie byłym prezydentom ochrony BOR za granicą, powiedział, że nie została ona odebrana, tylko zaczęło być stosowane prawo, zapisane lata temu w ustawie przyjętej przez rząd SLD i podpisanej przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego.

Trzeba wprowadzać porządki, elementarne porządki, żeby prawo było w Polsce przestrzegane” – tłumaczył Mariusz Błaszczak.

Powiedział, iż Lech Wałęsa najpierw mówił, że nie chce ochrony BOR, bo go inwigiluje, teraz mówi, że chce tego BOR-u.

„Sam się nie może zdecydować. Tak już jest” – uważa Błaszczak.

Zgodnie z ustawą o uposażeniu byłego Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, były prezydent zachowuje uprawnienie do ochrony na terytorium RP na zasadach określonych przez Ministra Spraw Wewnętrznych.

 

PAP/RIRM

drukuj