fot. PAP/Art Service

Orlen uruchomił w Trzebini instalację do wytwarzania biokomponentów

Orlen Południe uruchomił w rafinerii w małopolskiej Trzebini instalację do wytwarzania biokomponentów z olejów posmażalniczych i tłuszczów zwierzęcych. W uroczystości oddania inwestycji wziął udział Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.

W listopadzie 2021 r. rozpoczęła się budowa instalacji do produkcji i destylacji UCO FAME – biokomponentów paliwowych ze zużytych olejów spożywczych. Było to możliwe dzięki inwestycji wartej około 130 milionów złotych, będącej częścią strategii Grupy Orlen w obszarze biopaliw. Prezes spółki zauważył, że po uruchomieniu instalacji zmieni się przeznaczenie rafinerii w małopolskiej Trzebini.

– Dziś uruchamiamy tu produkcję biodiesla drugiej generacji – ponad 25 tysięcy ton. Inwestycja bardzo szybko wykonana. Koszt inwestycji – 130 milionów (złotych – przyp. red.). Ta rafineria zmienia swoje przeznaczenie. Rafineria, która ma mały przerób ropy, nie będzie nigdy stabilna. Ona bardzo szybko musi przekształcać się w biorafinerię, w rafinerię, która będzie produkować nowoczesną chemię, nowoczesne dodatki i różne substancje do chemii. Dziś ta rafineria zwiększa produkcję biodiesla do 300 tysięcy ton – oznajmił Daniel Obajtek.

W ciągu ostatnich ośmiu lat Orlen zainwestował w rafinerię w Trzebini ponad 2 miliardy złotych, a tylko w tym roku ponad 600 milionów złotych.

Uruchomiona instalacja rocznie będzie produkować 30 tysięcy ton estrów drugiej generacji, które zostaną wykorzystane jako dodatek do oleju napędowego. Każdego roku powstawać ma także 7 tysięcy ton gliceryny technicznej do produkcji ekologicznego glikolu propylenowego. Jest on wykorzystywany w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym, kosmetycznym oraz w medycynie.

https://twitter.com/GrupaORLEN/status/1709493481142431763

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl