Od dziś zmiany z II transzy deregulacyjnej

W niedzielę wchodzi w życie większość przepisów II transzy ustaw deregulacyjnych. Dotyczą 96 profesji podlegających resortom infrastruktury i finansów. Ustanawiają też możliwość zwolnienia z części wymogów formalnych absolwentów niektórych studiów zawodowych.

Druga transza deregulacji dotyczy 96 zawodów, w których wymaga się obecnie posiadania różnego typu uprawnień państwowych. Chodzi m.in. o: architektów, urbanistów, inżynierów budowlanych, osoby usługowo prowadzące księgi rachunkowe, doradców podatkowych, agentów i brokerów ubezpieczeniowych, aktuariuszy, biegłych rewidentów rzeczoznawców samochodowych, nurków, dróżników obchodowych, zawodów związanych z obsługą metra czy z żeglugą morską i śródlądową. W tych profesjach pracuje około 200 tysięcy osób.

W niedzielę wchodzi w życie większość przepisów tej transzy, która nowelizuje 21 ustaw i dotyczy większości z 96 zawodów. 10 grudnia w życie wejść mają zmiany dotyczące zawodów związanych z koleją i metrem, a 1 stycznia 2015 r. obejmujące zawód biegłego rewidenta.

W nowych przepisach zapisano też wypracowane z resortem nauki i szkolnictwa wyższego rozwiązanie, dzięki któremu uczelnie będą mogły stworzyć kierunki studiów o profilu praktycznym. Ich ukończenie stanowić będzie podstawę do zwolnienia z części lub całości postępowania kwalifikacyjnego do wykonywania danego zawodu. Według autorów projektu przyczyni się to do lepszego dopasowania systemu edukacji do potrzeb rynku pracy i podniesienia jakości nauczania.

Deregulacja była sztandarowym projektem poprzedniego ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina, który na polecenie premiera nadzorował przygotowanie trzech pakietów nowelizacji ustaw. Zmiany miały objąć około 250 zawodów. Pierwsza transza, obejmująca 51 zawodów weszła już w życie.

W Sejmie trwają prace nad III ustawą deregulacyjną, która ma ułatwić dostęp do kolejnych ponad stu zawodów. Przewidziano w niej deregulację dostępu do zawodów związanych m.in.: z ochroną przeciwpożarową (np. strażak, inżynier pożarnictwa); rynkiem kapitałowym i towarowym; rzeczoznawstwem w zakresie jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych. Obejmie też profesje rzecznika patentowego, rusznikarza, związane z konserwacją zabytków; muzealników, tłumaczy przysięgłych oraz zawody związane z geologią i górnictwem.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl