fot. PAP/Adam Warżawa

Bank ofert dla Polaków z Mariupola

Rządowy program pomocy dla Polaków z Mariupola zaczyna przynosić efekty – informuje „Nasz Dziennik”.

Bank ofert to baza prowadzona przez Departament Obywatelstwa i Repatriacji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, gdzie są gromadzone informacje o różnych możliwościach niesienia pomocy dla Polaków ewakuowanych z ogarniętych konfliktem rejonów Ukrainy.

Spływają do niego pierwsze oferty mieszkaniowe i propozycje pracy od samorządów, instytucji i firm m.in. z Poznania, Łodzi i Wałbrzycha. Następnie są one opracowywane i przesyłane do wojewodów celem weryfikacji i uszczegółowienia.

Ks. Piotr Hartkiewicz z ośrodka Caritas w Rybakach, gdzie przyjęto Polaków z Mariupola, podkreśla, że inicjatywa ministerstwa to kolejny etap pomocy.

– Zajmujemy się teraz kursem języka polskiego, ponieważ odpowiadamy za przygotowanie tych ludzi do życia w naszym społeczeństwie. Natomiast „Caritas” nie odpowiada za ten etap wychodzenia z programu. Za to odpowiada Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Bardzo mnie cieszy, że ta współpraca jest dobra, jednak poczekajmy na rozwiązanie, bo na razie nie wiemy, jak ten program się zakończy. Wciąż czekamy na propozycje i zachęcamy samorządy, żeby się zgłaszały. To są w większości młodzi ludzie, pewnie bardzo przydatni na rynku pracy, także z dużą ilością dzieci, więc korzyści i potencjał, które wniosą w środowisko lokalne będą ogromne – mówi ks. Piotr Hartkiewicz.

Na pomoc w znalezieniu mieszkania i pracy oczekuje grupa 187 osób, ewakuowanych ze wschodniej Ukrainy, wśród nich ponad sześćdziesięcioro dzieci.

Więcej informacji znaleźć można na stronie www.msw.gov.pl.

RIRM

drukuj