Szczyt NATO w Brukseli

Pentagon pracuje bardzo intensywnie nad ofertą złożoną przez stronę polską dotyczącą stałych baz amerykańskich w naszym kraju. Takie informacje ze szczytu NATO w Brukseli przekazał minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Podczas szczytu w Brukseli szef Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak rozmawiał z ministrem obrony Stanów Zjednoczonych Jamesem Mattisem o polsko-amerykańskich relacjach dwustronnych. Pentagon pracuje nad polskimi propozycjami w sprawie  „Fort Trump”.

– Sekretarz Mattis powiedział mi, że bardzo intensywnie Pentagon pracuje nad ofertą złożoną przez stronę polską dotyczącą stałych baz amerykańskich w Polsce – powiedział Mariusz Błaszczak.

W marcu przyszłego roku amerykański resort obrony przekaże Kongresowi rekomendacje w tej sprawie.  Minister Mariusz Błaszczak ma już zaplanowaną kolejną wizytę w Waszyngtonie.

– Grupa robocza złożona z ekspertów Pentagonu i Ministerstwa Obrony Narodowej również podjęła prace dotyczące szczegółów – zaznaczył szef MON.

Polska zadeklarowała pomoc sojusznikom z NATO w walce z rosyjskimi cyberatakami.  Ta kwestia była jednym z głównych tematów rozmów.

– Zadeklarowałem pełną gotowość Polski do udziału w tych przedsięwzięciach – podkreślił Mariusz Błaszczak.

To poważny problem. Holenderskie władze poinformowały, że w kwietniu rosyjscy hakerzy próbowali wykraść informacje z Organizacji do Spraw Zakazu Broni Chemicznej. Prowadzi ona śledztwo w sprawie próby otrucia byłego rosyjskiego agenta Siergieja Skripala w Wielkiej Brytanii.

– Służba wywiadu i bezpieczeństwa, zakłóciła cyberoperację przeprowadzoną przez rosyjskie służby wywiadu wojskowego GRU w Niderlandach 13 kwietnia tego roku. Czterech rosyjskich oficerów wywiadu zostało deportowanych z kraju tego samego dnia – zauważyła Ank Bijleveld, minister obrony narodowej Holandii.

Wielka Brytania oskarżyła Rosję o kilka innych ataków, także w cyberprzestrzeni, w tym próbę włamania się do serwerów Światowej Agencji Antydopingowej. Minister obrony Wielkiej Brytanii podkreślił, że jego kraj stoi ramię w ramię z członkami NATO przeciw rosyjskim cyberatakom.

– Wraz z sojusznikami odsłaniamy fakt, że Rosja działa w sposób lekkomyślny i bezkrytyczny. To nie są działania o dużej mocy. Będziemy kontynuować współpracę z sojusznikami, aby je odizolować, sprawić, by zrozumieli, że nie mogą dalej postępować w taki sposób – wskazał Gavin Williamson, szef resortu obrony Wielkiej Brytanii.

Inne tematy poruszane w Brukseli to sytuacja na Bliskim Wschodzie, wspólna obronność i tworzenie nowej struktury dowodzenia Sojuszu.

– Trwają rozmowy. […]Jesteśmy na etapie uzgodnień w tej sprawie. Mam nadzieję, że podczas następnego posiedzenia, które odbędzie się w lutym przyszłego roku, ta sprawa zostanie rozstrzygnięta – mówił minister Mariusz Błaszczak.

Czasy są niespokojne, dlatego Sojusz Północnoatlantycki musi gromadzić fundusze i przygotowywać strategie militarne – zaznaczył dr Robert Derewenda, historyk.

– Kraje wchodzące w skład Paktu Północnoatlantyckiego również muszą ponosić koszty utrzymania tego Sojuszu i dozbrojenia go. Przygotowania się na ewentualne agresywne dziania innych krajów. Tutaj przede wszystkim myślimy o zagrożeniu Europy Środkowo-Wschodniej, o zagrożeniu Polski, ale również krajów nadbałtyckich. Przyglądamy się tej agresywnej polityce Rosji, wobec Krymu, ale także wobec wspierania separatystów na Ukrainie. NATO musi być przygotowane do tego, żeby natychmiast zareagować w obronie tych terenów – powiedział dr Robert Derewenda.

Ministrowie obrony z 13 państw w NATO, w tym z Polski, podpisali też w Brukseli deklarację intencji współpracy przy wprowadzaniu morskich systemów bezzałogowych.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl