fot.PAP/EPA

NATO: zakończyło się spotkanie ministrów obrony

W Brukseli zakończyło się dwudniowe spotkanie ministrów obrony krajów NATO. Było to pierwsze takie spotkanie po lipcowym szczycie Sojuszu w Warszawie, na którym postanowiono o rozmieszczeniu w Polsce i krajach bałtyckich czterech batalionowych grup bojowych.

Polskę reprezentował minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. W rozmowie z dziennikarzami szef Ministerstwa Obrony Narodowej zaznaczył, że prowokacyjne działania Rosji umocniły determinację NATO, by siły na wschodniej flance były trwałe i gotowe do natychmiastowego udziału w walce.

– Chcę to podkreślić dlatego, że na tym tle także dzisiaj wszyscy mieli świadomość, aprobowali koordynacyjną rolę tworzonego dowództwa dywizyjnego umieszczonego w Elblągu. Grupa bojowa, która kształtowana będzie na Łotwie, a której spotkanie przed chwilą się skończyło, ostatni akcent miała taki, że pan minister obrony Łotwy powiedział: mamy nadzieję, że propozycja Polski zostanie przez wszystkich zaaprobowana. My jesteśmy co do tego przekonani – mówił minister Antoni Macierewicz.

Wczoraj sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg i szef MON Antoni Macierewicz poinformowali, że wielonarodowy batalion NATO, który trafi do Polski w kwietniu, będą tworzyli żołnierze z USA, a także W. Brytanii i Rumunii. Już w styczniu ma się rozpocząć w Polsce rozmieszczanie ciężkiej brygady USA.

RIRM

drukuj