K. Szymański: Umowa dotycząca Brexitu realizuje nasze i unijne oczekiwania

Umowa dotycząca Brexitu w pełni realizuje nasze i unijne oczekiwania – powiedział wiceszef MSZ Konrad Szymański po posiedzeniu Rady ds. ogólnych UE w Brukseli.

Ministrowie odpowiedzialni za sprawy europejskie 27 państw Wspólnoty  rozmawiali dziś o porozumieniu dotyczącym wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii.

Wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański przypomniał, że jest to sprawa między innymi praw polskich obywateli, którzy zasługują na międzynarodowe gwarancje.

– Oczywiście, cenimy sobie wzajemne deklaracje polskie i brytyjskie w zakresie utrzymania statusu naszych obywateli w naszych krajach, natomiast zdecydowanie lepiej, gdyby obywatele cieszyli się gwarancjami międzynarodowymi, a takie kształtuje umowa wyjścia. To także sprawa interesów finansowych UE ściśle związanych z naszymi własnymi, polskimi interesami finansowymi. Co również ważne, umowa wyjścia wytycza drogę do ukształtowania przyszłych relacji – powiedział Konrad Szymański.

Wiceszef MSZ dodał, że krótszy lub dłuższy okres przejściowy potrzebny do uporządkowania relacji z Wielką Brytanią na nowo jest uzależniony od przyjęcia umowy w sprawie Brexitu

Polska jest zainteresowana utrzymaniem poziomu handlu we wszystkich obszarach tak dalece, jak to jest możliwe  – wyjaśnił wiceminister Konrad Szymański i zachęcał, by w niedzielę do Wielkiej Brytanii popłynął sygnał pozytywny, ambitny, otwarty, sformułowany z wyobraźnią i hojnością.

W niedzielę uczestnicy nadzwyczajnego szczytu w Brukseli mają zatwierdzić Brexit. Wstępne porozumienie Londynu z Brukselą w tej sprawie zostało zawarte w ubiegłym tygodniu i spowodowało dymisje kilku ministrów w rządzie premier Theresy May.

Zgodnie z założeniem Wielka Brytania opuści UE 29 marca 2019 roku.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl