fot. PAP/Paweł Supernak

PO: składamy projekt ustawy ws. przejazdów kolumn uprzywilejowanych

Składamy projekt ustawy ograniczającej przejazdy kolumn uprzywilejowanych tylko do prezydenta, premiera oraz – w wyjątkowych sytuacjach – marszałków Sejmu i Senatu – poinformował w poniedziałek poseł Platformy Obywatelskiej Krzysztof Brejza.

„My jako Platforma Obywatelska, jako Gabinet Cieni, opracowaliśmy i składamy ustawę ograniczającą przejazdy kolumn uprzywilejowanych tylko dla prezydenta, dla premiera (…) oraz osób wykonujących funkcje prezydenta, premiera w przypadku opróżnienia urzędu – chodzi oczywiście o marszałków Sejmu, Senatu – sytuacja wyjątkowa – i tylko z wykonywaniem najważniejszych zadań państwowych” – powiedział w TVN24 Krzysztof Brejza, pytany o wnioski po wypadku premier Beaty Szydło.

Poseł PO zwrócił uwagę, że „obecnie wszyscy ministrowie, nawet wojewoda, może skorzystać z przejazdu kolumną uprzywilejowaną”. W opinii Krzysztofa Brejzy, Prawo i Sprawiedliwość nie wyciągnęło wniosków z wypadków z udziałem rządowych limuzyn. Z kolei Jan Grabiec (PO) mówił w Sygnałach Dnia, że problemem nie są procedury, ale ich łamanie. W jego opinii politycy PiS „są przekonani, że mogą łamać prawo, bo są wybrani przez suwerena”.

Do wypadku doszło w piątek ok. godz. 18.30 w Oświęcimiu. Rządowa kolumna trzech samochodów na sygnale, w której pojazd premier Beaty Szydło jechał w środku, wyprzedzała fiata seicento. Jego 21-letni kierowca przepuścił pierwszy samochód, a następnie zaczął skręcać w lewo i zderzył się z autem szefowej rządu. W sobotę kierowca seicento usłyszał zarzut spowodowania wypadku. Sprawę przejęła Prokuratura Okręgowa w Krakowie.

PAP/RIRM

drukuj