fot. twitter.com

Rzecznik rządu: W ciągu dwóch tygodni będzie jasne, jaką tekę otrzyma Polska w KE

W przeciągu dwóch tygodni powinniśmy otrzymać informację, jaka teka w Komisji Europejskiej będzie przydzielona Polsce. Wówczas będziemy mogli mówić o nazwiskach kandydatów na polskiego komisarza – powiedział rzecznik rządu Piotr Müller.

Jeszcze przed wtorkowym wyborem przez Parlament Europejski Ursuli von der Leyen na szefową Komisji Europejskiej niektóre państwa wskazały, jacy będą ich kandydaci do kolegium. Zrobiły to chociażby Łotwa, Estonia, Słowacja, Holandia, Dania oraz Hiszpania. Większość stolic – w tym także Warszawa – jednak nie ogłosiła jeszcze, kogo zamierza przedstawić nowej szefowej jako kandydata do jej Komisji.

Myślę, że w ciągu dwóch tygodni będzie jasne, jaką tekę otrzyma Polska w Komisji Europejskiej. W tym kontekście będzie należało dopiero rozpatrywać kandydatów do objęcia tej teki – wskazał dziś w Polsat News Piotr Müller.

W przestrzeni publicznej pojawiły się już pewne nazwiska: Kwieciński, Szymański i Emilewicz. I choć nie są to oficjalni kandydaci na komisarza, to z pewnością są to osoby kompetentne – akcentował rzecznik rządu.

Myślę, że nadawaliby się na objęcie, jeżeli chodzi o stanowisko komisarza, natomiast to nie są w tej chwili żadni oficjalni kandydaci, są też inni brani pod uwagę – poinformował Piotr Müller.   

Zgodnie z unijnym prawem każdy kraj ma jednego reprezentanta w Komisji Europejskiej.

TV Trwam News/RIRM

drukuj