Ruszyły dalsze prace nad projektem dot. Prawa wodnego

Nadzwyczajna podkomisja zajmuje się dziś rządowym projektem Prawa wodnego. Ma on za zadanie w pełni wdrożyć dyrektywę powodziową sprzed 17 lat. Brak pełnej implementacji będzie skutkował nałożeniem kar, a Polska już była upomniana przez Komisję Europejską.

Projekt zmienia zarządzanie zasobami wodnymi w Polsce w myśl zasady „rzeka, wały w jednych rękach”.

Chodzi o wprowadzenie zlewniowego zarządzania wodami – tłumaczyła poseł Anna Paluch, przewodnicząca nadzwyczajnej podkomisji.

Polega to na tym, że powstanie Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie”, które będzie miało kilka zarządów regionalnych, ok. 50 zarządów zlewni i ok. 200 mniejszych jednostek. Będzie to zatem zarządzanie polegające na sieci rzecznej, a nie na podziale administracyjnym – wskazała Anna Paluch.

Efektem wprowadzenia ustawy będą m.in. wyższe opłaty za pobór wody dla rolników czy energetyki. Ma to nastąpić dopiero od 2019 r.

Wzrosną także opłaty stałe za dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków.  Podwyżka wynikająca z opłat stałych kosztować będzie czteroosobową rodzinę 20 groszy na rok, czyli 5 groszy na osobę.

 

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl