fot. flickr.com

Holandia: fiasko kolejnych rozmów ws. koalicji rządowej

Fiaskiem zakończyła się dziś druga runda rozmów w sprawie utworzenia czteropartyjnej koalicji rządowej po marcowych wyborach parlamentarnych. „Partie nie mogą porozumieć się głównie w kwestii polityki imigracyjnej” – powiedział jeden z negocjatorów.

Z tego samego powodu czterem ugrupowaniom nie udało się osiągnąć porozumienia podczas pierwszych rozmów koalicyjnych blisko miesiąc temu.

W rozmowach biorą udział: Partia Ludowa na rzecz Wolności i Demokracji (VVD) premiera Marka Ruttego, która wygrała marcowe wybory parlamentarne, zdobywając 33 mandaty, oraz przedstawiciele innej konserwatywnej partii – Apelu Chrześcijańsko-Demokratycznego (CDA), Demokratów (D66) i Zielonej Lewicy (GL), która nigdy nie uczestniczyła w rządzeniu krajem, a w wyborach uzyskała 14 miejsc w parlamencie.

W marcowych wyborach na drugim miejscu znalazła się populistyczna, antyislamska i antyunijna Partia na rzecz Wolności (PVV) Geerta Wildersa z 20 mandatami. Przywódcy innych ugrupowań odmówili jednak współpracy z nią.

PAP/RIRM

drukuj