Komisja Europejska przedłuża pomoc dla rolników

Do 30 czerwca 2016 roku Komisja Europejska przedłużyła pomoc dla rolników w związku z embargiem Rosji. Objęci wsparciem będą hodowcy owoców i warzyw oraz sektor mleczny w Unii Europejskiej.

Rolnicy będą mogli otrzymać rekompensaty za wycofanie z rynku określonych rodzajów owoców i warzyw, których nie są w stanie sprzedać.

Pomoc dla sektora mlecznego ma zostać przedłużona do 29 lutego przyszłego roku. Ma polegać na interwencyjnym skupie oraz dopłatach do przechowywania masła oraz odtłuszczonego mleka w proszku.

Poseł Krzysztof Jurgiel, były minister rolnictwa zwraca uwagę, że obecny minister Marek Sawicki wykazał się biernością w kwestii pomocy polskim rolnikom.

– Ministerstwo generalnie po omacku składało propozycje. Z ostatnich informacji wypływających z ministerstwa wynika – to jest chyba propaganda – że embargo nie szkodzi Polsce, że znaleziono nowe rynki zbytu. To nie jest prawdą, bo producenci rolni inaczej na ten temat mówią. Ale jeśli jest możliwość, bo Komisja przedłużyła pomoc, to najpierw trzeba przygotować szczegółowy raport dotyczący skutków tego embarga rosyjskiego i należy cieszyć się z tego, że jest jeszcze okres, w którym producenci będą mogli złożyć wnioski na odpowiednio przysługujące im rekompensaty – powiedział Krzysztof Jurgiel.        

W czerwcu prezydent Władimir Putin przedłużył o 12 miesięcy zakaz przywozu do Rosji unijnych warzyw i owoców, mięs, nabiału, ryb, skorupiaków i orzechów.

RIRM

drukuj
Tagi: , , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl