fot. twitter.com

R. Legutko wysłał list do szefa EPL m.in. ws. wypowiedzi Schetyny o „szarańczy”

Szef grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w Parlamencie Europejskim Ryszard Legutko wysłał do przewodniczącego Europejskiej Partii Ludowej Josepha Daula list, w którym wzywa do „potępienia stosowanych przez Platformę Obywatelską praktyk z okresu nazizmu, wymierzonych w oponentów politycznych”. Chodzi m.in. o wypowiedź Grzegorza Schetyny o „szarańczy”.

Platforma Obywatelska należy w Parlamencie Europejskim do frakcji EPL. Podczas sobotniej konwencji regionalnej Koalicji Obywatelskiej w Poznaniu lider PO Grzegorz Schetyna mówił m.in., że w najbliższych wyborach Polacy wybiorą między „wolnością” a „brakiem wolności”.

„Musimy wygrać te wybory i zmobilizować wszystkie pozytywne siły i strząsnąć ze zdrowego drzewa naszego państwa PiS-owską szarańczę” – powiedział szef PO.

Ryszard Legutko wysłał list do Josepha Daula w imieniu delegacji Prawa i Sprawiedliwości. Zwrócił w nim uwagę „na niepokojące wydarzenia i wypowiedzi z udziałem czołowych polityków Platformy Obywatelskiej, zaobserwowane w czasie kampanii samorządowej” w Polsce i przywołuje m.in. słowa Grzegorza Schetyny.

„Tego typu dehumanizująca retoryka jest nie do zaakceptowania w ustach żadnego polityka i zawiera ona w sobie drugi, bardzo niepokojący podtekst – takie słowa były powszechnie stosowane przez nazistowskie Niemcy w okresie Holokaustu wobec Żydów. Kolejnego dnia poseł Platformy Obywatelskiej poszedł o krok dalej zamieszczając plakat z głównymi politykami Prawa i Sprawiedliwości na tle i z motto zaczerpniętymi wprost z nazistowskiego propagandowego plakatu używanego w czasie II wojny światowej” – pisze w liście Ryszard Legutko.

Zdaniem przewodniczącego EKR, tego typu zachowanie jest niedopuszczalne.

„Słyszeliśmy na forum tego parlamentu europosłów z wielu grup politycznych, w tym z PO, potępiających jakikolwiek wpływ nazizmu na współczesną politykę, a jednak widzimy, że stosują oni ten sam okropny język i zdjęcia w czasie kampanii wyborczej w Polsce” – uważa Ryszard Legutko.

Przewodniczący EKR pyta Josepha Daula, czy EPL zamierza ustosunkować się do wypowiedzi i działań polityków PO?

„Dlatego chciałbym zapytać, czy w Europejskiej Partii Ludowej jest miejsce dla partii, która stosuje nazistowskie praktyki w kampanii samorządowej? Jakie działania zamierzają podjąć liderzy EPL wobec ugrupowania, które obraża nie tylko konkurentów politycznych, ale także miliony Polaków?” – pyta Ryszard Legutko.

PAP/RIRM

drukuj