Przeciw marnowaniu żywności

Niesprzedana żywność z czeskich supermarketów trafi do potrzebujących. Takie przepisy prawne od wczoraj zaczęły obowiązywać u naszych południowych sąsiadów. W Polsce nad ustawą dotyczącą walki z marnotrawstwem żywności pracuje parlament. Czeka ona na drugie czytanie.

Od 1 stycznia supermarkety w Czechach muszą nieodpłatnie przekazywać niesprzedane artykuły spożywcze na cele charytatywne. Czeska Federacja Banków Żywności obawia się jednak, że będzie to ponad jej faktyczne możliwości dystrybucyjne. Według wyliczeń, w 2018 roku do banków trafi aż 10 ton żywności. Do dystrybucji tak olbrzymiej ilości potrzeba przestrzeni magazynowych, ludzi, finansów i potencjału transportowego – a tego niestety jeszcze brakuje. Banki żywności będą zmuszone odmawiać niektórych dostaw.

Obowiązek oddawania niesprzedanej żywności dotyczy sklepów o powierzchni ponad 400 metrów kwadratowych. W dziedzinie utylizacji żywności najbardziej restrykcyjne prawo w Europie ma Francja. Sklepy, które wyrzucają tam jedzenie, płacą ogromne kary finansowe. W Polsce nad ustawą dotyczącą walki z marnotrawstwem żywności pracuje parlament. Ustawa czeka na drugie czytanie. Cel jest jeden – ukrócenie praktyki marnowania żywności w ogromnych ilościach.

Projekt ustawy określa zasady postępowania z żywnością oraz obowiązki sprzedawców przeciwko marnowaniu żywności – powiedział Łukasz Mikołajczyk, senator Prawa i Sprawiedliwości.

Jest to ustawa, która głównie będzie dotyczyła hipermarketów tych o powierzchni 250 m kwadratowych. Nakłada ona pewien obowiązek przekazywania żywności organizacjom pozarządowym, stowarzyszeniom, fundacjom, które tę żywność w dalszym etapie będą rozdzielały – dodał.

Okazuje się, że Polacy wyrzucają ogromne ilości jedzenia.

Jedna trzecia żywności jest wyrzucana – zaznaczyła Małgorzata Cieślak ze Stowarzyszenia Centrum Rozwoju Edukacji Obywatelskiej.

Każdego roku wyrzucamy do śmieci aż 9 milionów ton żywności.

Jest to kilka milionów ton żywności w Polsce. Jeżeli pomyślimy o Europie i o całym świecie, to się robi taka ilość żywności, która znakomicie zaspokoiłaby potrzeby osób potrzebujących – podkreślił Jacek Tanaś z Wielkopolskiego Banku Żywności.

Hipermarkety zamiast przekazywać żywność organizacjom charytatywnym wolą zutylizować ją we własnym zakresie.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl