Projekt zmian zasad dialogu społecznego

Organizacje pracodawców uczestniczące w pracach Komisji Trójstronnej mają wspólny projekt zmian w zasadach dialogu społecznego w Polsce. Propozycja została przekazana związkom zawodowym. Oprócz nowych rozwiązań dokument zawiera elementy kontynuacji.

W  czerwcu 2013 r. związki zawodowe zawiesiły prace w Komisji Trójstronnej. We wrześniu ulicami Warszawy przeszedł ponad stutysięczny protest. W październiku na spotkaniu u prezydenta związki przedstawiły swoje pomysły zmian w dialogu społecznym i likwidacji Komisji Trójstronnej.

W dalszym ciągu trwają prace nad projektem i wszystko zmierza do tego, by powstał wspólny konkretny projekt, który przedstawimy i będziemy bronić wspólnie z pracodawcami przed rządem – mówi Marek Lewandowski, rzecznik NSZZ „Solidarność”.

– To świeża sprawa, ale z całą pewnością jest elementem prac, które prowadzimy wspólnie z pracodawcami. Zmierzają one do tego, aby wypracować wspólny, nowy model dialogu trójstronnego i razem przedstawić go rządowi oraz wspólnie bronić go przed rządem. Będzie to przedmiotem naszych kolejnych spotkań z pracodawcami. Generalnym postulatem strony związkowej jest to, aby dialog społeczny nie był podległy rządowi, czy ministerstwu pracy, ale Sejmowi (Marszałkowi Sejmu), tak aby rząd, który jest jednym z trzech „graczy” na rynku pracy, nie był stroną dominującą. To samo dotyczy finansowania Komisji Trójstronnej. Nie powinno się to odbywać za pośrednictwem ministerstwa pracy (czyli rządu), bo to daje stronie rządowej nieuprawnioną przewagę – mówi Marek Lewandowski.

Związki chcą, by Komisję Trójstronną zastąpiła Rada Dialogu Społecznego, rozważają też możliwość utworzenia funkcji Rzecznika Dialogu Społecznego.

Centrale wprowadziłyby do ustawy także obowiązek przekazywania partnerom społecznym do zaopiniowania wszystkich projektów ustaw, a nie tylko rządowych oraz opracowywanych rządowych strategii. Chciałyby też, by Rada miała możliwość składania projektów ustaw.

RIRM 

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl