Związkowcy: Zwiększyć kryteria dot. pomocy społecznej

Związki zawodowe chcą podwyższenia kryteriów dochodowych uprawniających do otrzymywania wsparcia z pomocy społecznej – informuje jeden z dzienników.

Z danych za ubiegły rok wynika, że wartość poziomu minimum egzystencji dla osób wychowujących dwoje lub troje dzieci nie uprawnia ich do otrzymywania świadczeń z pomocy społecznej.

Tymczasem jak mówi poseł Zbigniew Kuźmiuk, ekonomista ostatnie dane wskazują że skrajna bieda w naszym kraju się pogłębia.

– Wystarczy powołać się na ostatnie dane GUS, które wyraźnie mówią, że w latach 2012, 2013 wyraźnie wzrosła liczba wzrosła liczba żyjąca w skrajnym ubóstwie. Takich ludzi jest w Polsce ok. 440 tys. To blisko 2,6 mln. Jest to po prostu armia i rzeczywiście mimo tego wzrostu gospodarczego, którym chwalą się rządzący, od blisko siedmiu lat nie były podnoszone właśnie te progi dochodowe upoważniające do pomocy społecznej. Spora część rodzin z dziećmi została z tego obszaru wręcz wypchnięta – mówi Zbigniew Kuźmiuk.

Centrale związkowe przygotowują pismo do ministra Pracy i polityki Społecznej Władysława Kosiniak-Kamysza, w którym domagają się podwyższenia progów dochodowych uprawniających do otrzymania pomocy.

RIRM

drukuj