fot. pl.wikipedia.org

LOT Crew zapowiada podwyżki dla pilotów

O 14 proc. wzrośnie od stycznia budżet na wynagrodzenia pilotów zatrudnionych przez LOT Crew, spółkę córkę PLL LOT. Podwyżki otrzymają kapitanowie i pierwsi oficerowie między innymi Boeingów 787 i 737. Wszyscy piloci zostaną natomiast objęci programem premiowym opartym o wskaźnik punktualności.

Maksymalna możliwa do uzyskania roczna premie będzie wynosił 8 tys. zł w przypadku pierwszego oficera i 12 tys. w odniesieniu do kapitana. Obecnie z LOT Crew współpracuje około 400 pilotów. Do końca 2019 roku spółka zamierza pozyskać dodatkowych 200 pracowników, a do 2025 roku ponad 1000.

Rzecznik LOT Adrian Kubicki wskazał, że podwyżki dla pilotów są podyktowane między innymi konkurencyjnością na rynku.

– Impulsem do tych zmian były rozmowy z pilotami, który współpracują ze spółką LOT Crew. Wsłuchaliśmy się w ich potrzeby. Dostrzegamy, że rynek pilotów przeżywa zapotrzebowanie, jeśli chodzi o pilotów latających dla linii lotniczych. Musimy zachować konkurencyjność. Na szczęście LOT jest nadal jednym z lepszych pracodawców, jeśli chodzi o lotniczy rynek pracy. W zeszłym roku podpisaliśmy umowy ze 150 nowymi pilotami, podczas gdy z naszej firmy odeszło zaledwie 15 osób – podkreślił Adrian Kubicki.

Zarząd LOT-u 14 proc. ofertę podwyżek przygotował też dla pracowników etatowych. Związki zawodowe zostały zapoznane z ofertą w połowie stycznia. LOT na wzrost wynagrodzeń chce przeznaczyć 25 mln zł.

W praktyce wzrost pensji stewardesy wynosiłby od 550 zł do 1700 zł brutto. W przypadku pilotów od 1600 do 6400 zł. Wdrożenie podwyżek jest uzależnione od zgody związkowców, której na dzień dzisiejszy nie ma.

Rozmowy w tej sprawie LOT prowadzi od początku listopada ubiegłego roku.

RIRM

drukuj