Papież do młodych ŚDM: To droga szczęścia, pójścia za Chrystusem

„Gdzie jest Bóg? Gdzie jest Bóg, jeśli na świecie istnieje zło, jeśli są ludzie głodni, spragnieni, bezdomni, wygnańcy, uchodźcy? (…) Odpowiedź Jezusa jest następująca: Bóg jest w nich. Jezus jest w nich, cierpi w nich, głęboko utożsamiony z każdym z nich” – podkreślił Ojciec Święty w przemówieniu na zakończenie piątkowej Drogi Krzyżowej.

W piątkowy wieczór Papież – wraz z młodymi z całego świata – uczestniczył w Drodze Krzyżowej. Rozważania przygotowane przez ks. bp. Grzegorza Rysia były oparte o 14 uczynków miłosierdzia względem ciała i duszy.

W słowach skierowanych do młodzieży Ojciec Święty zmierzył się z pytaniem, które często rozbrzmiewa w ludzkich umysłach i sercach: „Gdzie jest Bóg?”. „Gdzie jest Bóg, jeśli na świecie istnieje zło, jeśli są ludzie głodni, spragnieni, bezdomni, wygnańcy, uchodźcy?” – kontynuował papież Franciszek.

Gdzie jest Bóg, gdy niewinni ludzie umierają z powodu przemocy, terroryzmu, wojen? Gdzie jest Bóg, kiedy bezlitosne choroby zrywają więzy życia i miłości? (…) Istnieją takie pytania, na które nie ma żadnych ludzkich odpowiedzi. Możemy tylko spojrzeć na Jezusa i Jego pytać. A odpowiedź Jezusa jest następująca: „Bóg jest w nich”, Jezus jest w nich, cierpi w nich, głęboko utożsamiony z każdym z nich. Jest On tak zjednoczony z nimi, że tworzy niemal „jedno ciało” – podkreślił Ojciec Święty.

Jak zauważył, Jezus Chrystus postanowił utożsamić się z ludźmi doświadczonymi bólem i niepokojem, godząc się przejść drogą cierpienia w kierunku Kalwarii. „Umierając na krzyżu, powierza się On w ręce Ojca i niesie na sobie i w sobie, z ofiarną miłością, rany fizyczne, moralne i duchowe całej ludzkości” – tłumaczył Papież.

Obejmując drzewo krzyża, Jezus obejmuje nagość i głód, pragnienie i samotność, cierpienie i śmierć mężczyzn i kobiet wszystkich czasów. Tego wieczoru Jezus i my wraz z nim, obejmujemy ze szczególną miłością naszych syryjskich braci, którzy uciekli przed wojną. Witamy ich z braterską miłością i sympatią – akcentował Franciszek.

Ojciec Święty zauważył, że przemierzając Drogę Krzyżową, można było na nowo odkryć znaczenie upodobnienia się do Jezusa przez 14 uczynków miłosierdzia. Przyznał, że bez miłosierdzia człowiek nic nie może uczynić. Podkreślił, że wszyscy jesteśmy powołani, aby służyć ukrzyżowanemu Chrystusowi w każdej osobie zapchniętej na margines.

Tam znajdziemy naszego Boga, tam możemy dotykać Pana. Sam Jezus nam to powiedział, wyjaśniając, na podstawie jakiego „protokołu” będziemy sądzeni: za każdym razem, gdy to uczyniliśmy najmniejszemu z naszych braci, Jemu to uczyniliśmy – akcentował Papież.

Jak akcentował papież Franciszek, za uczynkami miłosierdzia względem ciała idą uczynki miłosierdzia co do duszy.

Zwracając się do młodzieży, Ojciec Święty podkreślił, że dziś ludzkość potrzebuje mężczyzn i kobiet, którzy nie chcą przeżywać swojego życia połowicznie, młodych gotowych poświęcić swoje życie w bezinteresownej służbie braciom najuboższym i najsłabszym.

W obliczu zła, cierpienia, grzechu, dla ucznia Jezusa jedyną możliwą odpowiedzią jest dar z siebie, a nawet dar własnego życia, na wzór Chrystusa; to jest postawa służby. Jeśli ktoś, kto nazywa siebie chrześcijaninem, nie żyje, aby służyć (…) swoim życiem zapiera się Jezusa Chrystusa. Dzisiejszego wieczoru, drodzy młodzi, Pan ponownie zaprasza was, byście stawali się aktywnymi bohaterami służby; pragnie was uczynić konkretną odpowiedzią na potrzeby i cierpienia ludzkości; chce, abyście byli znakiem Jego miłosiernej miłości dla naszych czasów! – tłumaczył Papież.

Ojciec Święty zauważył, że Chrystus wskazuje na Drogę Krzyżową, jako drogę osobistego zaangażowania i poświęcenia samych siebie. To droga szczęścia, pójścia za Chrystusem aż do końca, w często dramatycznych okolicznościach życia codziennego – dodał Papież.

Jest to droga, która nie boi się niepowodzeń, marginalizacji lub samotności, ponieważ wypełnia serce człowieka pełnią Jezusa. Droga Krzyżowa jest drogą życia i stylu Boga, którą Jezus prowadzi także pośród ścieżek społeczeństwa czasami podzielonego, niesprawiedliwego i skorumpowanego – zaznaczył.

Przyznał, że Droga Krzyżowa jest jedyną, która zwycięża grzech, zło i śmierć. Papież Franciszek przypomniał, że w Wielki Piątek wielu uczniów Chrystusa powróciło smutnych do swoich domów.

Kontynuując, postawił młodych przed pytaniem: Jak dziś wieczorem chcecie powrócić do waszych domów, do waszych miejsc zakwaterowania? Jak chcecie powrócić dziś wieczorem, by spotkać się z samymi sobą?

Do każdego z was należy odpowiedzieć na wyzwanie tego pytania – zakończył Ojciec Święty.

Wieczorem Papież tradycyjnie pojawił się w oknie Pałacu Biskupiego przy ul. Franciszkańskiej 3.

RIRM

drukuj