Rozpoczęły się obchody 72. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

Złożeniem wieńców, apelem poległych i salwą honorową – rozpoczęły się w piątek na stołecznym Żoliborzu obchody 72. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Uroczystości odbyły się przed pomnikiem Żołnierzy „Żywiciela”. Uczestnicy obchodów pomodlili się w intencji żołnierzy powstania i poległych mieszkańców stolicy.

Podczas apelu oprócz powstańców przywołano także osoby zasłużone dla krzewienia pamięci o Powstaniu m.in.  śp. prezydentów Lecha Kaczyńskiego oraz Ryszarda Kaczorowskiego. Lidia Wyleżyńska ps. „Zora” przewodnicząca stowarzyszenia Żołnierzy AK „Żywiciel” i Miłośników Ich Tradycji podkreśliła, że właśnie na Żoliborzu stoczono pierwsze walki.

– Jako pierwsi obchodzimy rocznicę Powstania Warszawskiego tak, jak pierwsi rozpoczęliśmy walki. Na Żoliborzu do kolejnych rocznic staje nas coraz mniej. Dlatego z satysfakcją widzimy, że sprawy i idee, którym poświęciliśmy młodość, a niektórzy życie, żyją dalej w kolejnych pokoleniach i stają się elementem tożsamości młodych Polaków i Polek – zaznaczyła Lidia Wyleżyńska.

Po uroczystościach delegacje przeszły na ul. Suzina, gdzie upamiętniono żołnierzy Organizacji Wojskowej Polskiej Partii Socjalistycznej z batalionu im. Jarosława Dąbrowskiego. Polegli oni w pierwszym boju powstania na Żoliborzu 1 sierpnia 1944r.

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące.

W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj