Niepewna przyszłość Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego

Dyrekcja Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego z majątku, na którym działa, może formalnie korzystać do końca bieżącego roku. Umowa na dzierżawę budynku i terenów, zawarta pomiędzy instytucją a zarządem województwa – wygasa 1 stycznia 2017 r.

Po wygranych wyborach Prawo i Sprawiedliwość przejęło kontrolę nad urzędami wojewódzkimi, kuratoriami i agencjami rolnymi. Jednak samorządy i podległe im instytucje nadal pozostały w rękach opozycji PO-PSL. Chodzi między innymi o ośrodki doradztwa rolniczego. Pieczę nad nimi wciąż sprawują marszałkowie województw.

– Samorząd województwa lubelskiego pod rządami PO–PSL nie uporządkował kwestii majątku Ośrodka Doradztwa Rolniczego – zwrócił uwagę Przemysław Czarnek, wojewoda lubelski.

22 czerwca tego roku prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o jednostkach doradztwa rolniczego. Zgodnie z nową ustawą ośrodki doradztwa rolniczego przechodzą spod władzy marszałków województwa pod bezpośrednią kuratelę ministerstwa rolnictwa.

Tymczasem, jak się okazuje dyrektorzy Ośrodków Doradztwa Rolniczego zrzekają się majątku ośrodków na rzecz zarządów województw w celu zachowania kontroli przez wojewódzkie samorządy. Tak jest między innymi w Lubelskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Końskowoli na Lubelszczyźnie.

– Poprzedni dyrektor Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w czerwcu tego roku zrzekł się majątku będącego w użytkowaniu ośrodka na rzecz urzędu marszałkowskiego – powiedział Sławomir Plis – dyrektor Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli.

W celu zapewnienia dalszego funkcjonowania ośrodka, obecny dyrektor ośrodka Sławomir Plis wystąpił z wnioskiem do marszałka o użyczenie majątku na okres pięciu lat. Jednak zarząd z marszałkiem na czele przekazał umowę użyczenia tylko do końca tego roku.

– Z przykrością muszę stwierdzić że przejście pod Urząd Marszałkowski negatywnie odbiło się na funkcjonowaniu ośrodków. Ja funkcjonując w tamtych latach nie miałem problemu, który ma obecnie dyrektor, tzn. nie zastanawiałem się nad tym czy w roku 2017 będę władał majątkiem, który jest w tej chwili w posiadaniu Zarządu Województwa Lubelskiego, a właściwie Wojewódzkiego Zarządu Nieruchomości – podkreślił Waldemar Banach, dyrektor Biura Lubelskiej Izby Rolniczej w Lublinie.

Uchwały zarządu województwa lubelskiego o przejęciu majątków LODR–u zostały zanegowane przez wojewodę lubelskiego.

– Te uchwały zanegowaliśmy w trybie nadzoru nad samorządem terytorialnym. Sąd przyznał jednak rację samorządowi województwa lubelskiego, a co ciekawe – identyczny sposób postępowania przyjęto w Białymstoku, postąpiono w identyczny sposób – mówię o wojewodzie podlaskim – i akurat sąd administracyjny w Białymstoku przyznał rację wojewodzie – akcentował Przemysław Czarnek, wojewoda lubelski.

Pracownicy Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli są zaniepokojeni prawną sytuacją majątku ośrodka.

– Pracownicy przyjęli z wielkim zaskoczeniem całą tę sytuację, w ogóle przejęcie i przekazanie, zrzeczenie się majątku i przekazanie na rzecz województwa było wielkim zaskoczeniem – mówił Michał Stasiak – kierownik działu administracyjno–gospodarczego LODR w Końskowoli.

Cała sprawa została skierowana do sądu.

– Pozywamy samorząd Województwa Lubelskiego reprezentowany przez Zarząd i marszałka, wnosimy do sądu o uznanie, że zrzeczenie się użytkowania wieczystego – przez poprzedniego dyrektora było z naruszeniem przepisów prawa i zasadami współżycia społecznego – było niekorzystne dla rolników i obszarów wiejskich – akcentował Sławomir Plis.

Jak na razie nie wiadomo, na jakich zasadach ośrodek będzie funkcjonował w nowym roku.

– Bez tego majątku, bez tych obiektów – nasza przyszłość stoi pod znakiem zapytania – oceniła Agnieszka Krawczak z zespołu doradztwa rolniczego Piaski.


TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl