fot. twitter.com/SzumowskiLukasz

Min. Zdrowia: na spotkaniu z pielęgniarkami propozycje dotyczące norm zatrudnienia

Normy zatrudniania pielęgniarek na oddziałach zostaną zaprezentowane w najbliższym czasie na spotkaniu z tym środowiskiem – powiedział szef resortu Łukasz Szumowski. Podkreślił, że resort podejmuje działania, by zwiększyć liczbę pielęgniarek i położnych.

„Tak jak zapewniłem środowisko pielęgniarskie, normy zatrudniania zostaną zaprezentowane i wdrożone, bo od tego zależy bezpieczeństwo pacjentów” – powiedział minister na antenie radiowej Trójki.

„Trudno oczekiwać, że jedna pielęgniarka na dużą liczbę pacjentów będzie opiekowała się nimi na tyle bezpiecznie, że nie dojdzie do żadnych incydentów” – dodał.

Pytany, kiedy regulacje w tym zakresie zostaną wdrożone, minister odparł: „Umówiliśmy się w najbliższym czasie na spotkanie z pielęgniarkami, gdzie przedstawię im konkretne rozwiązania”.

Odnosząc się do planów resortu, by przyznawać kilkusetzłotowe stypendia osobom kończącym studia pielęgniarskie i rozpoczynającym pracę w zawodzie, minister wskazał, że pieniądze na ten cel miałyby pochodzić z funduszy unijnych.

„Dlaczego taki pomysł i dlaczego on jest bardzo dobry i pielęgniarki go popierają? Dlatego że 30 proc. pielęgniarek, kończąc studia, nie odbiera w ogóle prawa wykonywania zawodu, czyli 30 proc. wykształconych pielęgniarek znika z systemu. To dramat, musimy temu zapobiec” – powiedział minister.

Średnia wieku polskiej pielęgniarki to ponad 48 lat. Na tysiąc mieszkańców Polski statystycznie przypada 5,4 pielęgniarki, co plasuje nasz kraj na ostatnim miejscu w zestawieniu OECD.

PAP/RIRM

drukuj